Omezení pro exekutory. Na cestovní náhrady nesmí, řekl soud

Tomáš Fránek
20. 5. 2014 15:00
Podle Exekutorské komory měli někteří zaměstnanci jen minimální mzdu a nepoměrně vysoké cestovní náhrady. Nejvyšší soud ale potvrdil, že nejde o příjem podléhající exekuci.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Brno – Exekutoři nesmí zabavovat lidem cestovní náhrady. Nejde totiž o příjem podléhající exekuci. V precedenčním rozhodnutí to uvedl Nejvyšší soud České republiky.
 
Soud rozhodoval případ muže, který od svého zaměstnavatele nedostal náhrady výdajů při pracovních cestách ve výši 34 tisíc korun, protože peníze rovnou odešly na účet brněnského exekutorského úřadu. Nejvyšší soud nyní rozhodl, že protizákonně.

"Cestovní náhrady nejsou příjmem v pravém slova smyslu. Jde toliko o refundaci výdajů, o nichž se předpokládá, že by je zaměstnanec za běžných okolností – kdyby pracoval na svém pravidelném pracovišti a nebyl vyslán na pracovní cestu – pravděpodobně nevynaložil," konstatoval senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Olgou Puškinovou.
 
Rozhodnutí soudu vítá i Exekutorská komora. Podle ní totiž vyřešilo roky trvající nejistou situaci, která ohledně exekucí cestovních náhrad panovala.

"Odstraňuje se stav nejistoty, rozhodování u těchto sporů nebylo jednotné," říká mluvčí komory Petra Báčová.

Je to náhrada, ne příjem

Muž dlužil splátkové společnosti včetně smluvní pokuty přes 50 tisíc korun po splatnosti, havířovská pobočka Okresního soudu v Karviné proto před třemi roky povolila exekuci na jeho majetek.

V polovině roku 2012 ale muž požádal soud o částečné zastavení exekuce kvůli tomu, že mu exekutor neoprávněně nařídil zabavení náhrady výdajů při pracovních cestách.

"Tyto náhrady nejsou příjmem, který by zvětšoval majetek, jedná se o jen o refundaci výdajů, které musí zaměstnanec vydat na to, aby mohl pracovat," argumentoval mužův advokát Pavel Uhl.
 
Okresní soud v Karviné ani Krajský soud v Ostravě ale žádosti o zastavení exekuce nevyhověly. "Cestovní náhrady z výkonu exekuce vyloučeny nejsou,“ uvedli severomoravští soudci.

Podle Uhla šlo ale o chybné rozhodnutí, a proto požádal o stanovisko Nejvyšší soud. "Jde o otázky, které v rozhodování Nejvyššího soudu dosud nebyly vyřešeny. Ani současný zákoník práce nepočítá s možností postižení cestovních náhrad srážkami ze mzdy, nejde o příjem v pravém slova smyslu," uvedl advokát v dovolání.
 
Nejvyšší soud mu nyní vyhověl a nařídil havířovskému soudu, aby případ znovu projednal.

Podle Nejvyššího soudu jsou ve výčtu příjmů, na které může dopadnout exekuce, jen plat, odměna z dohody o pracovní činnosti, odměna za pracovní nebo služební pohotovost, odměna členů zastupitelstva územních samosprávných celků, dávky státní sociální podpory, které nejsou vyplaceny jednorázově. A také dávky, které nahrazují příjmy z práce, jako je nemocenská, mateřská, důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo odstupné.

"Jde o příjmy, které mají pracovněprávní charakter nebo které nahrazují mzdu," uvedli soudci Nejvyššího soudu.
 
Cestovní náhrady se ale nevyplácí jako ohodnocení práce a ani nijak nenahrazují plat. Podle soudců Nejvyššího soudu slouží výhradně k náhradě nákladů, které zaměstnanec vynaložil proto, že byl zaměstnavatelem vyslán na cestu k výkonu práce do jiného místa, než je jeho pravidelné pracoviště.
 
"Do čisté mzdy se náhrady cestovních výdajů nezapočítávají a nejsou ani zahrnuty v taxativním výčtu příjmů, na které se exekuce vztahuje," rozhodli soudci.

Zneužívá se to

"Jsme pochopitelně rádi, že Nejvyšší soud – byť zatím jen v jednom případě – konečně projevil svůj názor. Díky němu se odstraňuje stav nejistoty, který zde panoval," říká mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Podle ní nebylo sporu o tom, že se cestovní náhrady nepočítají do čisté mzdy – exekutoři je proto lidem z platu nestrhávali. Rozdílný názor však panoval v situacích, kdy došlo k takzvanému přikázání jiné peněžní pohledávky – tedy když zaměstnavatel nebo banka posílají peníze přímo na účet exekutora. V některých případech totiž podle Báčové docházelo ke zneužívání situace, kdy lidé místo mzdy dostávali právě cestovní náhrady.

"Exekutoři postihovali cestovní náhrady zásadně jen tam, kde měl zaměstnanec například minimální mzdu a nepoměrně vysoké cestovní náhrady. Bylo zde tedy důvodné podezření, že cestovní náhrady jsou fakticky příjmem, a nikoliv refundací skutečně vynaložených nákladů. V praxi se nemálo zneužívalo toho, že cestovní náhrady jsou nedaňová položka a neodvádí se z nich pojistné," vysvětluje mluvčí komory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy