Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pod stromeček si letos Češi budou podle analýzy portálu Heureka.cz nadělovat ve velkém hlavně chytré hodinky a sluchátka. Oblíbené je u zákazníků ale i další chytré vybavení do domácnosti jako světla, zásuvky nebo robotické vysavače.

"I když se o tomto trendu mluví delší dobu, nastal čas, kdy do toho lidé budou ochotni konečně trochu investovat," potvrzuje trend výkonný ředitel portálu Jan Mayer.

  • Takzvaný internet věcí (Internet of Things, IoT) jsou zařízení, která se mezi sebou umí propojit a vyměňovat si navzájem data. Využití nachází v celé řadě oblastí - od běžných domácností přes zdravotnická a sociální zařízení až po průmysl či armádu. Jeho další rozšíření je pak spojeno s pátou generací mobilních sítí (5G), které nabízejí rychlejší a stabilnější připojení.

V běžných domácnostech je internet věcí zastoupen nejčastěji drobnými elektronickými zařízeními (zubní kartáčky, hodinky, telefony), chytrými světly, domácími spotřebiči nebo bezpečnostními zařízeními. K jejich ovládání se kromě aplikací v mobilech a tabletech stále častěji používají také hlasoví asistenti - ať už Siri od Applu, Alexa od společnosti Amazon, nebo Google Assistant.

Zařízení připojené k internetu věcí vlastní podle loňského průzkumu antivirové firmy Eset mezi tisícovkou respondentů už zhruba sedm z deseti Čechů. Polovina lidí ale pojem internet věcí vůbec nezná. Častěji se totiž v obchodech mluví právě o chytrých zařízeních.

  • Chytrá domácnost nejsou "elektronické hračky". Jde o komplexní moderní systém, který svým majitelům pomáhá ušetřit na energiích, zajistit pohodlnou obslužnost a bezpečnost jejích členů. Podívejte se v našem přehledu, co tyto technologie v současnosti umí a kde ještě mají mezery.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy