Daňové výhody pro dárce krve stoupnou. Rozšíří se také na kostní dřeň

Jan Prokeš Petr Kučera Jan Prokeš, Petr Kučera
Aktualizováno 25. 7. 2017 10:00
Výhodnější podmínky půjde uplatnit už v letošním daňovém přiznání. Změny mají lidi více motivovat k vstupu do registru dárců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Iisfa/Thinkstock

Praha - Dárci krve si budou moci za každý neplacený odběr odečíst od základu daně tři tisíce korun místo dosavadních dvou. Dárci kostní dřeně by si nově mohli odečíst 20 tisíc za jeden odběr.

Novelu zákona o daních z příjmu schválil Senát. Výhodnější podmínky půjde uplatnit už v letošním daňovém přiznání.

Změny mají lidi více motivovat k vstupu do registru dárců. Dvoutisícový daňový odpočet pro dárce je v zákoně již od roku 1996. "Tehdy byla průměrná hrubá mzda kolem deseti tisíc korun. Z toho je zřejmé, že dnes už nemůže působit motivačně," říká poslankyně Věra Kovářová (TOP 09). Právě poslanci této opoziční strany společně se Starosty (STAN) návrh prosazovali.

Původní záměr počítal také s motivací ke vstupu do registru dárců krvetvorných buněk - lidé by si jednou za život mohli odečíst ze základu daně osm tisíc korun. Do schváleného návrhu se ale tato novinka nedostala. (Opravili jsme původní chybnou informaci - pozn. red.)

Jde o druhý pokus skupiny poslanců toto zvýhodnění prosadit, ten předchozí v březnu stáhli. Důvodem bylo to, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) k němu chtěl předložit pozměňovací návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Kovářová tehdy uvedla, že nechce dopustit, aby se kvůli novele strhla politická mela plná faulů a osobních útoků.

V Česku je zhruba 270 tisíc dárců krve, což je méně než pět procent populace doporučovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

 

Právě se děje

před 9 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dvou dodávek a dálnice je neprůjezdná. Policisté dopravu odklánějí na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot.

Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy