reklama
 
 

Daňové výhody pro dárce krve stoupnou. Rozšíří se také na kostní dřeň

AKTUALIZOVÁNO 25. 7. 2017
Výhodnější podmínky půjde uplatnit už v letošním daňovém přiznání. Změny mají lidi více motivovat k vstupu do registru dárců.

Praha - Dárci krve si budou moci za každý neplacený odběr odečíst od základu daně tři tisíce korun místo dosavadních dvou. Dárci kostní dřeně by si nově mohli odečíst 20 tisíc za jeden odběr.

Novelu zákona o daních z příjmu schválil Senát. Výhodnější podmínky půjde uplatnit už v letošním daňovém přiznání.

Změny mají lidi více motivovat k vstupu do registru dárců. Dvoutisícový daňový odpočet pro dárce je v zákoně již od roku 1996. "Tehdy byla průměrná hrubá mzda kolem deseti tisíc korun. Z toho je zřejmé, že dnes už nemůže působit motivačně," říká poslankyně Věra Kovářová (TOP 09). Právě poslanci této opoziční strany společně se Starosty (STAN) návrh prosazovali.

Původní záměr počítal také s motivací ke vstupu do registru dárců krvetvorných buněk - lidé by si jednou za život mohli odečíst ze základu daně osm tisíc korun. Do schváleného návrhu se ale tato novinka nedostala. (Opravili jsme původní chybnou informaci - pozn. red.)

Jde o druhý pokus skupiny poslanců toto zvýhodnění prosadit, ten předchozí v březnu stáhli. Důvodem bylo to, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) k němu chtěl předložit pozměňovací návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Kovářová tehdy uvedla, že nechce dopustit, aby se kvůli novele strhla politická mela plná faulů a osobních útoků.

V Česku je zhruba 270 tisíc dárců krve, což je méně než pět procent populace doporučovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

autoři: Jan Prokeš, Petr Kučera | 20. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama