Daňové výhody pro dárce krve stoupnou. Rozšíří se také na kostní dřeň

Jan Prokeš Petr Kučera Jan Prokeš, Petr Kučera
Aktualizováno 25. 7. 2017 10:00
Výhodnější podmínky půjde uplatnit už v letošním daňovém přiznání. Změny mají lidi více motivovat k vstupu do registru dárců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Iisfa/Thinkstock

Praha - Dárci krve si budou moci za každý neplacený odběr odečíst od základu daně tři tisíce korun místo dosavadních dvou. Dárci kostní dřeně by si nově mohli odečíst 20 tisíc za jeden odběr.

Novelu zákona o daních z příjmu schválil Senát. Výhodnější podmínky půjde uplatnit už v letošním daňovém přiznání.

Změny mají lidi více motivovat k vstupu do registru dárců. Dvoutisícový daňový odpočet pro dárce je v zákoně již od roku 1996. "Tehdy byla průměrná hrubá mzda kolem deseti tisíc korun. Z toho je zřejmé, že dnes už nemůže působit motivačně," říká poslankyně Věra Kovářová (TOP 09). Právě poslanci této opoziční strany společně se Starosty (STAN) návrh prosazovali.

Původní záměr počítal také s motivací ke vstupu do registru dárců krvetvorných buněk - lidé by si jednou za život mohli odečíst ze základu daně osm tisíc korun. Do schváleného návrhu se ale tato novinka nedostala. (Opravili jsme původní chybnou informaci - pozn. red.)

Jde o druhý pokus skupiny poslanců toto zvýhodnění prosadit, ten předchozí v březnu stáhli. Důvodem bylo to, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) k němu chtěl předložit pozměňovací návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Kovářová tehdy uvedla, že nechce dopustit, aby se kvůli novele strhla politická mela plná faulů a osobních útoků.

V Česku je zhruba 270 tisíc dárců krve, což je méně než pět procent populace doporučovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy