Daňové přiznání snadno a rychle. Spočítejte si online

Petr Kučera Petr Kučera
22. 2. 2014 11:10
Interaktivní formuláře pro daň z příjmů fyzických osob a přehledy za rok 2013.
Foto: Jan Langer

Kolik zaplatíte na dani z příjmů fyzických osob za rok 2013? Pro snadný výpočet a vyplnění daňového přiznání vám Aktuálně.cz letos nabízí dva nástroje.

Interaktivní formulář daňového přiznání poskytla společnost Software602. Součástí jsou také přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. K práci s interaktivními formuláři je potřeba stáhnout i bezplatný nástroj Software602 Form Filler. Vedle přiznání pro fyzické osoby je na výběr i verze pro právnické osoby.

Osvědčenou možností je také rychlá a jednoduchá online kalkulačka od společnosti Dendax. Autoři ji nabízejí zdarma, nicméně poděkováním může být váš dar na dobročinné účely. Součástí kalkulačky je přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny.

Posledním dnem pro podání přiznání je úterý 1. dubna, pokud nevyužijete služeb daňového poradce (pak se lhůta prodlužuje do začátku července). Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete daňového poradce. Pokuta za pozdní podání daňového přiznání hrozí až při zpoždění delším než pět pracovních dnů.

Také lhůta pro zaplacení daně končí 1. dubna. V praxi stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení (nyní 14,05 % ročně) se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

V daňovém přiznání za rok 2013 na většinu lidí nečekají výraznější novinky oproti předchozímu roku. Změny k horšímu se ale dotknou některých podnikatelů, vydělávajících důchodců a lidí s příjmy nad čtyřnásobek průměrné mzdy (podrobný přehled daňových změn najdete zde).

Interaktivní formulář k daňovému přiznání

Daňová kalkulačka online

 

Právě se děje

Další zprávy