Daně pro studenty i absolventy: Kolik od státu dostanou a kdy

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
20. 3. 2020 7:40
Mladí lidé, kteří loni nastoupili po škole do zaměstnání, mají zpravidla nárok na takzvanou daňovou vratku, která může představovat i několik tisíc korun. Studenti, kteří si loni přivydělávali na brigádě, mohou zase dostat zpět zaplacené daně. Poradíme, jak na to.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Absolventi, kteří nastoupili do práce v loňském roce, jsou z daňového pohledu klasičtí zaměstnanci. Těm je z hrubé mzdy odváděna vedle pojistného i zálohová daň z příjmu. Jenže i přestože pracovali jen část roku, mohou si v daňovém přiznání za rok 2019 uplatnit nekrácenou roční daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun. Dostanou tak část peněz zpět.

V ročním zúčtování lze uplatnit také slevu na studenta, přestože studium skončilo před nástupem absolventa do zaměstnání. Daňová sleva na studenta činí za každý měsíc splnění podmínky studia 335 korun.

"Daňovou vratku obdrží absolvent ve výplatě po provedeném ročním zúčtování za rok 2019," říká Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars a uvádí příklad: Pokud absolvent pracoval od září 2019 do prosince 2019 za hrubou mzdu 25 tisíc korun, dostane vratku ve výši 11 820 korun právě z důvodu uplatnění daňové slevy na poplatníka a na studenta v plném ročním rozsahu.

Daňová poradkyně připomíná, že vratka daně může být maximálně ve výši odvedené zálohové daně během roku 2019, nemůže být tedy vyšší, i kdyby celkový nárok na slevy tuto částku přesahoval.

Slevu na studenta nelze uplatnit v případě, že absolvent během posledních prázdnin vykonával práci, ze které bylo odváděno sociální pojištění, byl samostatně výdělečně činný nebo vykonával výdělečnou činnost v zahraničí. Mohou si ji však uplatnit ti, kdo si v červenci a srpnu přivydělávali například na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc korun a méně.

Studenti dostanou zaplacenou daň zpět

Studenti, kteří dál pokračují ve studiu, ale loni měli příjmy z brigád, by neměli daňová témata pomíjet. Mohou totiž dostat peníze ze zaplacené daně zpět.

"Nepřesáhne-li ale odměna plynoucí studentovi na základě dohody o provedení práce částku 10 000 Kč za kalendářní měsíc a zároveň student nepodepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani, jeho příjem je zdaněn srážkovou daní. A tuto daň lze získat zpět. Musí ale podat daňové přiznání," radí Jakub Anděl, poradce společnosti Kodap.

Nejde ale o povinnost, tudíž když to student neví a daně neřeší, přijde o dost peněz. Například student, který si vydělal loni 30 tisíc z brigády, dostal po odečtení daně jen 25 500. Když daňové přiznání nepodá, nedostane nic, když ho podá, vrátí mu stát celých 4500 korun zpět. 

"Jen doplňuji, že do daňového přiznání je třeba zahrnout veškeré příjmy z takových dohod o provedení práce. Studenti, stejně jako ostatní poplatníci, mohou uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč ročně a oproti jiným poplatníkům ještě i slevu na studenta ve výši 4020 Kč ročně," říká Jakub Anděl.

Daňové přiznání nepodávají ale studenti, kteří měli příjmy od jednoho nebo i  více zaměstnavatelů, ale podepsali u nich prohlášení k dani. V takovém případě je jejich příjem zdaňován zálohovou daní a po skončení kalendářního roku jim roční zúčtování daně na požádání udělá zaměstnavatel. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy