Foto: Česká koruna vznikla před čtvrt stoletím. Pamatujete si, čím jsme tehdy platili?

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
V letech 1961 až 1988 se v Československu platilo touto desetikorunou. Na bankovkách se tehdy střídaly české a slovenské motivy - v případě desetikoruny Oravská přehrada a dvě slovenské dívky - ta v šátku měla znázorňovat starou dobu, ta v pionýrském šátku novou. Desetikoruna byla jedinou z této série, která nepřežila konec socialismu.
Touto padesátikorunou jsme platili přes přes čtvrt století (1965-1991).
Rekordmanem je tato stokoruna. Od roku 1962 platila přes třicet let. Původně ji měla na konci 80. let zcela nahradit nová stokoruna s Klementem Gottwaldem, po pádu komunismu však byla prodloužena platnost této staré až do rozdělení měny v únoru 1993.
Listopad 1989 přežily i dvě "novější" bankovky ze začátku 70. let. Tato dvacetikoruna s Janem Žižkou platila dvacet let (1971-1991).
Foto: Aktuálně.cz
Před čtvrt stoletím - na začátku února 1993 - vznikla samostatná česká koruna. O rozdělení měny, kterou provázelo kolkování bankovek dosud společné československé koruny, jsme podrobně psali v samostatném článku. Do doby, kdy končila krátká měnová unie mezi Českem a Slovenskem, se teď můžete vrátit v galerii.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy