Foto: Česká koruna vznikla před čtvrt stoletím. Pamatujete si, čím jsme tehdy platili?

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
V letech 1961 až 1988 se v Československu platilo touto desetikorunou. Na bankovkách se tehdy střídaly české a slovenské motivy - v případě desetikoruny Oravská přehrada a dvě slovenské dívky - ta v šátku měla znázorňovat starou dobu, ta v pionýrském šátku novou. Desetikoruna byla jedinou z této série, která nepřežila konec socialismu.
Touto padesátikorunou jsme platili přes přes čtvrt století (1965-1991).
Rekordmanem je tato stokoruna. Od roku 1962 platila přes třicet let. Původně ji měla na konci 80. let zcela nahradit nová stokoruna s Klementem Gottwaldem, po pádu komunismu však byla prodloužena platnost této staré až do rozdělení měny v únoru 1993.
Listopad 1989 přežily i dvě "novější" bankovky ze začátku 70. let. Tato dvacetikoruna s Janem Žižkou platila dvacet let (1971-1991).
Foto: Aktuálně.cz
Petr Kučera Petr Kučera, Jana Králová
5. 2. 2018 7:19
Před čtvrt stoletím - na začátku února 1993 - vznikla samostatná česká koruna. O rozdělení měny, kterou provázelo kolkování bankovek dosud společné československé koruny, jsme podrobně psali v samostatném článku. Do doby, kdy končila krátká měnová unie mezi Českem a Slovenskem, se teď můžete vrátit v galerii.
 

Právě se děje

před 23 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy