Foto: Česká koruna vznikla před čtvrt stoletím. Pamatujete si, čím jsme tehdy platili?

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
V letech 1961 až 1988 se v Československu platilo touto desetikorunou. Na bankovkách se tehdy střídaly české a slovenské motivy - v případě desetikoruny Oravská přehrada a dvě slovenské dívky - ta v šátku měla znázorňovat starou dobu, ta v pionýrském šátku novou. Desetikoruna byla jedinou z této série, která nepřežila konec socialismu.
Touto padesátikorunou jsme platili přes přes čtvrt století (1965-1991).
Rekordmanem je tato stokoruna. Od roku 1962 platila přes třicet let. Původně ji měla na konci 80. let zcela nahradit nová stokoruna s Klementem Gottwaldem, po pádu komunismu však byla prodloužena platnost této staré až do rozdělení měny v únoru 1993.
Listopad 1989 přežily i dvě "novější" bankovky ze začátku 70. let. Tato dvacetikoruna s Janem Žižkou platila dvacet let (1971-1991).
Foto: Aktuálně.cz
Petr Kučera Petr Kučera, Jana Králová
5. 2. 2018 7:19
Před čtvrt stoletím - na začátku února 1993 - vznikla samostatná česká koruna. O rozdělení měny, kterou provázelo kolkování bankovek dosud společné československé koruny, jsme podrobně psali v samostatném článku. Do doby, kdy končila krátká měnová unie mezi Českem a Slovenskem, se teď můžete vrátit v galerii.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy