ČSOB a Poštovní spořitelna mění ceny, vylepšují účet zdarma

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 2. 2015 18:30
Prošli jsme nové podmínky Era online účtu a další změny sazebníku ČSOB a Poštovní spořitelny.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Lehce dostupný účet bez poplatků nabídne další velká banka. Era Poštovní spořitelna, součást ČSOB, totiž od dubna zjednoduší podmínky u svého online účtu.

Dosud je tento účet zdarma za podmínky, která je oproti konkurenčním bezplatným kontům nevýhodná. Požaduje totiž průměrný zůstatek na účtu alespoň 15 tisíc korun měsíčně. Ostatní banky (pokud bezplatný účet podmiňují podobnou podmínkou) se spokojí s obratem, nikoliv zůstatkem. Stačí jim, pokud stanovená částka účtem "proteče" - tedy když na něj přijde, přestože třeba hned následující den zase odejde.

Od dubna takto zjednoduší pravidla i Era Poštovní spořitelna. Podmínka 15 tisíc měsíčně se tedy bude nově počítat jen jako obrat, nikoliv jako průměrný zůstatek.

Zároveň však banka u online účtu zvedne cenu za měsíční vedení, pokud v daném měsíci klient nesplní podmínku pro vynulování poplatků (tedy zmíněný minimální obrat). Dosud tento měsíční paušál činí 50 korun, od dubna se zvyšuje na 69 korun.

Kontokorent už bez poplatku

Poštovní spořitelna dále zatraktivní Era online účet tím, že k němu od dubna začne nabízet kontokorent zdarma. Nyní se za jeho vedení platí 19 korun měsíčně.

Současně zlevní výběr hotovosti na pobočce ("obchodním místě") ze 100 na 69 korun, i přesto ale zůstane velice drahý (účet je koncipován jako online, tedy výhodný pouze při obsluze přes internet).

Zdarma je k online účtu dále bezkontaktní karta MasterCard i všechny platby a operace s trvalými příkazy i inkasy, pokud jsou zadané v internetovém bankovnictví. Zdarma jsou také výběry z bankomatů skupiny ČSOB, v ostatních bankomatech přijde výběr na 39 korun.

Také Era tedy od dubna nabídne účet, u něhož lze celkem snadno vymazat poplatky a na kterém jsou zdarma dostupné i základní bankovní služby. Oproti nejlepší „bezpoplatkové“ konkurenci mu ale chybí třeba možnost vybírat z jakéhokoli bankomatu v Česku (což nabízí Equa, Raiffeisenbank či UniCredit Bank).

Stále drahé jsou i výběry z bankomatů v zahraničí. Dosud při výběru debetní kartou (klasická karta k běžnému účtu) vyjde výběr u Ery na 80 korun plus 0,5 procenta z vybrané částky, od dubna přijde na jednotných 100 korun.

Dražší papírové výpisy i upomínky

Dubnové změny se ale týkají nejen online účtu.

Era začne ke všem účtům nově nabízet i dodatkovou platební kartu v podobě bezkontaktní nálepky. Ta vyjde na devět korun měsíčně, což je více než u konkurence. Česká spořitelna ji má za šest korun měsíčně, GE Money Bank pak zdarma.

Nově půjdou u platebních karet od Ery nastavovat také limity pro placení a výběry zdarma.

Z dalších změn je nejvýznamnější zdražení u papírových výpisů z účtů, které banka posílá poštou. U Ery i ČSOB tato služba od dubna zdraží z 13 na 20 korun při měsíčním výpisu, elektronické výpisy zůstanou zdarma.

U obou bank zdražují také upomínky v případě, když nedojde k včasnému uhrazení minusu na účtu. U ČSOB je to zdražení dokonce pětinásobné - ze stokoruny na pět set korun. U Ery stoupne cena za upomínku ze 400 na 500 korun. Zároveň Era nově bude posílat SMS výzvu k uhrazení (před zasláním upomínky) zdarma, nyní si za to účtuje 10 korun.

ČSOB naopak zlevňuje vklad hotovosti na účet přes platební kartu na poště z 35 na 15 korun. Další změny se týkají už jen méně využívaných služeb, jako je například zdražení poplatku za změnu podmínek smlouvy z podnětu klienta ze dvou na tři tisíce korun.

Novou službou pro klienty ČSOB bude od dubna donáška hotovosti přes poštu. Tato služba vyjde stejně jako u Ery, která už ji nabízí od jara loňského roku, na 65 korun. Při objednání služby na pobočce či přes bankovního operátora pošta doručí až 20 tisíc korun do pěti pracovních dnů na libovolnou adresu v Česku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy