ČSOB a Poštovní spořitelna mění ceny, vylepšují účet zdarma

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 2. 2015 18:30
Prošli jsme nové podmínky Era online účtu a další změny sazebníku ČSOB a Poštovní spořitelny.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Lehce dostupný účet bez poplatků nabídne další velká banka. Era Poštovní spořitelna, součást ČSOB, totiž od dubna zjednoduší podmínky u svého online účtu.

Dosud je tento účet zdarma za podmínky, která je oproti konkurenčním bezplatným kontům nevýhodná. Požaduje totiž průměrný zůstatek na účtu alespoň 15 tisíc korun měsíčně. Ostatní banky (pokud bezplatný účet podmiňují podobnou podmínkou) se spokojí s obratem, nikoliv zůstatkem. Stačí jim, pokud stanovená částka účtem "proteče" - tedy když na něj přijde, přestože třeba hned následující den zase odejde.

Od dubna takto zjednoduší pravidla i Era Poštovní spořitelna. Podmínka 15 tisíc měsíčně se tedy bude nově počítat jen jako obrat, nikoliv jako průměrný zůstatek.

Zároveň však banka u online účtu zvedne cenu za měsíční vedení, pokud v daném měsíci klient nesplní podmínku pro vynulování poplatků (tedy zmíněný minimální obrat). Dosud tento měsíční paušál činí 50 korun, od dubna se zvyšuje na 69 korun.

Kontokorent už bez poplatku

Poštovní spořitelna dále zatraktivní Era online účet tím, že k němu od dubna začne nabízet kontokorent zdarma. Nyní se za jeho vedení platí 19 korun měsíčně.

Současně zlevní výběr hotovosti na pobočce ("obchodním místě") ze 100 na 69 korun, i přesto ale zůstane velice drahý (účet je koncipován jako online, tedy výhodný pouze při obsluze přes internet).

Zdarma je k online účtu dále bezkontaktní karta MasterCard i všechny platby a operace s trvalými příkazy i inkasy, pokud jsou zadané v internetovém bankovnictví. Zdarma jsou také výběry z bankomatů skupiny ČSOB, v ostatních bankomatech přijde výběr na 39 korun.

Také Era tedy od dubna nabídne účet, u něhož lze celkem snadno vymazat poplatky a na kterém jsou zdarma dostupné i základní bankovní služby. Oproti nejlepší „bezpoplatkové“ konkurenci mu ale chybí třeba možnost vybírat z jakéhokoli bankomatu v Česku (což nabízí Equa, Raiffeisenbank či UniCredit Bank).

Stále drahé jsou i výběry z bankomatů v zahraničí. Dosud při výběru debetní kartou (klasická karta k běžnému účtu) vyjde výběr u Ery na 80 korun plus 0,5 procenta z vybrané částky, od dubna přijde na jednotných 100 korun.

Dražší papírové výpisy i upomínky

Dubnové změny se ale týkají nejen online účtu.

Era začne ke všem účtům nově nabízet i dodatkovou platební kartu v podobě bezkontaktní nálepky. Ta vyjde na devět korun měsíčně, což je více než u konkurence. Česká spořitelna ji má za šest korun měsíčně, GE Money Bank pak zdarma.

Nově půjdou u platebních karet od Ery nastavovat také limity pro placení a výběry zdarma.

Z dalších změn je nejvýznamnější zdražení u papírových výpisů z účtů, které banka posílá poštou. U Ery i ČSOB tato služba od dubna zdraží z 13 na 20 korun při měsíčním výpisu, elektronické výpisy zůstanou zdarma.

U obou bank zdražují také upomínky v případě, když nedojde k včasnému uhrazení minusu na účtu. U ČSOB je to zdražení dokonce pětinásobné - ze stokoruny na pět set korun. U Ery stoupne cena za upomínku ze 400 na 500 korun. Zároveň Era nově bude posílat SMS výzvu k uhrazení (před zasláním upomínky) zdarma, nyní si za to účtuje 10 korun.

ČSOB naopak zlevňuje vklad hotovosti na účet přes platební kartu na poště z 35 na 15 korun. Další změny se týkají už jen méně využívaných služeb, jako je například zdražení poplatku za změnu podmínek smlouvy z podnětu klienta ze dvou na tři tisíce korun.

Novou službou pro klienty ČSOB bude od dubna donáška hotovosti přes poštu. Tato služba vyjde stejně jako u Ery, která už ji nabízí od jara loňského roku, na 65 korun. Při objednání služby na pobočce či přes bankovního operátora pošta doručí až 20 tisíc korun do pěti pracovních dnů na libovolnou adresu v Česku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy