Co mají Češi doma? Velký průzkum se ptal na myčku, sušičku i auta, projděte si výsledky

Myčku nádobí vlastní třetina domácností, sušičku prádla jen každá dvacátá, zjistil Český statistický úřad. Třetina domácností nemá auto, naopak pětina má dvě a více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Přes 90 procent tuzemských domácností vlastní televizi, automatickou pračku a ledničku s mrazákem. Počítač nebo notebook mají přes dvě třetiny domácností.

Výsledky průzkumu mezi 20 000 domácnostmi, který se uskutečnil ve druhé polovině roku 2015, v nyní zveřejnil Český statistický úřad.

Spotřebiče v domácnostech.
Spotřebiče v domácnostech. | Foto: ČSÚ

Mnohem menší počet domácností - zhruba každá třetí - používá myčku, průměrně ji spustí 4,6krát týdně. Sušičku prádla má pouze pět procent domácností.

Spotřebiče v domácnostech.
Spotřebiče v domácnostech. | Foto: ČSÚ

Automobil vlastní dvě třetiny českých rodin. Jen pětina domácností využívá pro soukromé účely dva a více automobilů. "Z téměř 64 procent převládají auta na benzin, 35 procent jezdí na naftu. Na alternativní paliva, jako je LPG nebo CNG, jezdila jen necelá dvě procenta automobilů," říká Zbyněk Štech z oddělení statistiky energetiky ČSÚ.

Za rok najezdí domácnost autem na území ČR v průměru 8200 kilometrů. V zahraničí Češi najezdí ročně v průměru přibližně 1900 kilometrů.

Auta v domácnostech.
Auta v domácnostech. | Foto: ČSÚ
Auta v domácnostech.
Auta v domácnostech. | Foto: ČSÚ
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy