Co mají Češi doma? Velký průzkum se ptal na myčku, sušičku i auta, projděte si výsledky

Ekonomika Petr Zenkner, Ekonomika
25. 2. 2017 15:10
Myčku nádobí vlastní třetina domácností, sušičku prádla jen každá dvacátá, zjistil Český statistický úřad. Třetina domácností nemá auto, naopak pětina má dvě a více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Přes 90 procent tuzemských domácností vlastní televizi, automatickou pračku a ledničku s mrazákem. Počítač nebo notebook mají přes dvě třetiny domácností.

Výsledky průzkumu mezi 20 000 domácnostmi, který se uskutečnil ve druhé polovině roku 2015, v nyní zveřejnil Český statistický úřad.

Spotřebiče v domácnostech.
Spotřebiče v domácnostech. | Foto: ČSÚ

Mnohem menší počet domácností - zhruba každá třetí - používá myčku, průměrně ji spustí 4,6krát týdně. Sušičku prádla má pouze pět procent domácností.

Spotřebiče v domácnostech.
Spotřebiče v domácnostech. | Foto: ČSÚ

Automobil vlastní dvě třetiny českých rodin. Jen pětina domácností využívá pro soukromé účely dva a více automobilů. "Z téměř 64 procent převládají auta na benzin, 35 procent jezdí na naftu. Na alternativní paliva, jako je LPG nebo CNG, jezdila jen necelá dvě procenta automobilů," říká Zbyněk Štech z oddělení statistiky energetiky ČSÚ.

Za rok najezdí domácnost autem na území ČR v průměru 8200 kilometrů. V zahraničí Češi najezdí ročně v průměru přibližně 1900 kilometrů.

Auta v domácnostech.
Auta v domácnostech. | Foto: ČSÚ
Auta v domácnostech.
Auta v domácnostech. | Foto: ČSÚ
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy