reklama
 
 

Cigarety mají zdražit víc, než se plánovalo

12. 9. 2013 16:44
Ministerstvo financí změnilo původní návrh ohledně spotřební daně

Praha - Ministerstvo financí navrhuje zvýšit od příštího roku spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků více než původně plánovalo.

Krabička cigaret by tak měla zdražit ve srovnání s letošním rokem o zhruba čtyři koruny, přičemž loni schválená novela počítala od roku 2014 se zdražením krabičky cigaret o zhruba dvě koruny.

Ovšem kvůli slabšímu kurzu koruny navrhuje ministerstvo další změnu, vyplývá z důvodové zprávy k zákonu zveřejněné na vládních internetových stránkách.

ČR totiž musí od roku 2014 splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret.

A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Podle výpočtů ministerstva by podle nově odhadovaného kurzu 25,80 koruny za euro činila spotřební daň zhruba 87,2 eura.

Úřad navrhuje zákon přijmout Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení s účinností od ledna 2014.

Ministerstvo přitom zároveň v materiálu upozorňuje, že sazby daně se mohou ještě změnit.

"Vzhledem k tomu, že nelze úplně přesně predikovat, zda nedojde k dalšímu zhoršení směnného kurzu české koruny vůči euru, je možné, že na základě kurzu platného k prvnímu pracovnímu dni v říjnu 2013 zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie dojde ke korekci navrhovaných změn sazeb spotřební daně z tabákových výrobků," uvedlo ministerstvo.

Státní kasa by měla získat ve srovnání s již schváleným návrhem získat každý rok o 1,6 miliardy korun více na spotřební dani a desítky milionů v případě daně z přidané hodnoty.

"Vzhledem k očekávanému předzásobení subjektů tabákovými výrobky zdaněnými současně účinnou sazbou spotřební daně může být očekávaný hospodářský dopad nižší," upozornilo ministerstvo. Inflaci by zdražení mělo zvýšit podle úřadu o 0,246 procentního bodu.

autor: ČTK | 12. 9. 2013 16:44

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama