Česká spořitelna převede tisíce klientů na "modernější" účet. Lepší nabídku ale najdou jinde

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 9. 2015 13:25
Klientům největší tuzemské banky nyní přicházejí od České spořitelny dopisy s oznámením, že jim současný účet zruší a převede je na novější a výhodnější konto. To je samo o sobě většinou pravda. Kdo ale chce ušetřit ještě více, měl by se podívat i jinde. Online deník Aktuálně.cz nabídku spořitelny prozkoumal podrobněji.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojta Petr/Economia

Praha – Výhodnější nový účet nazvaný Osobní účet II slibuje tisícovkám klientů právě nyní Česká spořitelna v dopisech, které její klienti se starším typem účtů nacházejí právě nyní ve svých schránkách. Jeden takový dopis poslal do redakce Aktuálně.cz i čtenář, který si stěžuje, že zatímco dnes platí za poplatky zhruba 90 korun, spořitelna mu nabízí služby, za které by platil 127 korun.

Podle České spořitelny ale má být převod na nový typ účtu výhodný pro všechny oslovené lidi. "Migraci ze starých typů účtů na nové děláme proto, že chceme klientům nabídnout moderní účet s výhodami, které mu jeho stávající účet přinést neumí. Nové konto zároveň obsahuje více služeb pro každodenní bankovnictví a klient také může mít jeho vedení zdarma," říká Klára Pačesová z tiskového oddělení spořitelny.

Online deník Aktuálně.cz nabídku prozkoumal. Závěr? Kdo chce zůstat v České spořitelně, nemusí se ji bát využít - poplatky jsou u ní skutečně nižší. Kdo ale chce za bankovní účet ušetřit ještě více, měl by se podívat u konkurence.

Konkurence je napřed

Vedení nového účtu České spořitelny stojí v základu 69 korun za měsíc. Část lidí jej může mít zdarma – o čemž dopis neinformuje – při "aktivním využívání účtu". Aby bylo vedení účtu bezplatné, musí na něj nejen přijít alespoň sedm tisíc korun měsíčně, ale zároveň musí mít člověk sjednaný další produkt České spořitelny (například úvěr včetně hypotéky, životní pojištění nebo pravidelné investování).

Za další běžné služby se ale každopádně platí. V základní ceně balíčku nejsou například odchozí platby, - každá samostatně zadaná v elektronickém bankovnictví vyjde na sedm korun, pokud míří mimo Českou spořitelnu, a na pět korun, pokud putuje na jiný účet ve spořitelně. Kdo posílá víc plateb v měsíci, vyplatí se mu za 29 korun pořídit balíček neomezených elektronických transakcí. V ceně základního balíčku za zmíněných 69 korun jsou také jen dva výběry z bankomatů spořitelny. Za každý další se připlácí pět korun, každý výběr z bankomatu konkurenční banky pak vyjde na 40 korun.

K nejlepším moderním účtům na trhu tak má nabídka České spořitelny stále poměrně daleko. Například Equa bank nabízí bezpoplatkový účet zcela bez podmínek, a to včetně výběru z bankomatu jakékoli banky v Česku a s bonusem v podobě výběrů ze zahraničních bankomatů za devět korun (v České spořitelně přijde na 125 korun). Na druhou stranu běžný účet od Equa bank nenabízí možnost kontokorentu, tedy úvěrové rezervy, kterou spořitelna nabízí v základní výbavě svého účtu bez dalšího příplatku.

"Moderní" nabídka od České spořitelny už ale nestačí například ani na účet další velké banky. Plus konto od ČSOB má sice standardní měsíční cenu 99 korun, tu lze ale snadněji vymazat - pokud na účet přijde alespoň 15 tisíc korun za měsíc. Zdarma pak jsou všechny běžné bankovní operace – odchozí platby zadané elektronicky a všechny výběry z bankomatů ČSOB (výběr z bankomatu konkurence vyjde na 35 korun a zahraniční na 100 korun). A i ČSOB nabízí v základu kontokorent.

Česká spořitelna má nicméně pravdu, když říká, že ceníková cena nového jejího konta je výhodnější než u dosavadních účtů, které - nejpozději ke konci listopadu - zruší zhruba pěti tisícům klientů. Varianta účtu Komplexní program, kterou spořitelna ruší, totiž stojí 90 korun měsíčně a nabízí v ceně jen pět odchozích transakcí a pět výběrů z bankomatu spořitelny. Dalších 25 korun stojí třeba služba Servis 24, tedy například internetové bankovnictví, které přitom nyní na trhu patří k základním nástrojům pro obsluhu účtu a konkurence jej v drtivé většině případů nabízí bez dalšího poplatku.

Nejlepší banka

Bankomat, výběr hotovosti, ilustrační foto

Jak ušetřit za běžný účet? Kdo nabízí nejlevnější konto? Které banky jsou nejvstřícnější a které jsou ekonomicky nejsilnější? Přečtěte si v dnešní příloze Hospodářských novin obsahující výsledky soutěží Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna.

A jak došla spořitelna ke 127 korunám zmíněným v dopise? Klientovi navrhuje, aby si vedle balíčku neomezených transakcí koupil i balíček neomezených výběrů z bankomatů spořitelny také za 29 korun. Tuto částku však může ušetřit tím, že bude výběry plánovat a vystačí se dvěma za měsíc, které jsou v základní ceně účtu (každý další pak je za pět korun). Kdyby chtěl ušetřit víc, musí vybírat z nabídky konkurenčních bank. Nabídka bezplatných účtů, které toho přitom umí opravdu hodně, je dnes už pestrá.

"Cena 127 korun je vzorová nabídka pro určitou část klientů na základě toho, jaké služby teď mají u Komplexního programu nastavené. V pobočce s nimi však poradci rádi vymyslí nejlepší nastavení nového účtu tak, aby byl přesně podle jejich představ a potřeb," dodává Pačesová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy