Nejistota plní lidem peněženky i účty. Češi neutrácejí a spoří nejrychleji v historii

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 10. 2020 9:03
Češi reagují na nejistou situaci kolem toho, jaká další ekonomická opatření stát kvůli koronavirové pandemii přijme, a připravují se na příchod krize. Data, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), ukázala, že si obyvatelé Česka v období od dubna do června naspořili nejvíce peněz od vzniku samostatného státu v roce 1993.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

"Lidé neutrácejí nikoli proto, že by neměli peníze, nýbrž proto, že nevědí, jaká další omezení stát připraví. Zato vědí, že budou muset jednou zaplatit státní dluhy. Tak i na ně raději spoří," řekl ke statistikám ČSÚ analytik skupiny Natland Petr Batroň. 

Z dat ohledně toho, jak si vedla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí, vyplynulo, že hrubá míra úspor domácností dosáhla úrovně 18,5 procenta. Dosud nikdy tak vysoká nebyla. Ve stejném období loni se jednalo o 12,4 procenta, ve druhém kvartálu roku 2018 šlo o 12,1 procenta.

Z dat České národní banky pak také vyplývá, že od začátku tohoto roku si domácnosti na svých účtech uložily o 210 miliard korun více a peněžní sumy na účtech byly na konci druhého čtvrtletí tohoto roku nejvyšší v porovnání se stejným časovým úsekem předchozích let.

"To znamená, že tuzemské domácnosti v souhrnu ve čtvrtletním sledování nikdy v historii neušetřily tak velkou část svého čistého příjmu," komentoval to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 25 160 korun. To je o 744 korun méně než ve stejném období před rokem. To, do jaké míry lidé utrácejí, má na stav ekonomiky a její případný propad velký vliv.

"Ve druhém čtvrtletí, tedy v měsících dubnu až červnu, tuzemskou ekonomiku poznamenaly rozsáhlé uzavírky a odstávky, takže možnost spotřeby byla mnohem omezenější než kdykoli jindy," připomněl Kovanda, jak vypadal život v Česku (i řadě dalších států) na jaře a zkraje léta. Podle Kovandy tak domácnosti tolik ušetřily i proto, že zkrátka nemohly nakupovat tak, jak jsou zvyklé. Hlavní ekonom BHS Securities k tomu doplnil, že se do nižší spotřeby promítlo i ztížené cestování do zahraničí.

Podle Křečka se tak jasně ukazuje, že lidé mění své spotřební chování a připravují se na hospodářskou krizi.

Vývoj míry úspor v Česku v jednotlivých čtvrtletích roku
Vývoj míry úspor v Česku v jednotlivých čtvrtletích roku | Foto: Český statistický úřad

"Podstatnou roli ale samozřejmě hrála také obava ze zhoršení ekonomické situace, eventuálně z propouštění, která domácnosti vedla k opatrnostnímu spoření," upozornil také Kovanda.

Podle něj také nelze opomenout vliv vládních podpůrných opatření typu programů na podporu zaměstnanosti. Tato opatření podle hlavního ekonoma Trinity Bank způsobila, že příjem na obyvatele vzrostl jak v meziročním, tak mezičtvrtletním pohledu, a to shodně o 0,3 procenta. "Domácnosti tedy razantně omezily své výdaje, přičemž jim zároveň o něco narostly příjmy. To ve výsledku vedlo právě k rekordní míře úspor," doplnil Kovanda.

Vklady domácností na účtech na konci 2. čtvrtletí roku (v miliardách)
Vklady domácností na účtech na konci 2. čtvrtletí roku (v miliardách) | Foto: Česká národní banka

Data ČSÚ ukázala ještě na další rekord od roku 1993. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 procenta a mezičtvrtletně o 8,7 procenta, což je nejhorší výsledek od vzniku ČR. Výsledky ovlivnila právě pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. 

Video: Lidé kupují na úvěr pomalu i hračky, dluhy rostou, říká Ryba

Češi se chovají rizikově, mají bydlení na úvěr, auto na úvěr a na úvěr jezdí i na dovolenou, to není zdravé, upozorňuje ekonom Pavel Ryba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy