Benzin a nafta zlevní o desítky haléřů, očekávají analytici

ČTK ČTK
30. 7. 2015 10:05
Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu klesla na 33,03 koruny za litr, cena nafty na 31,45 koruny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly, zlevnění benzinu bylo výrazně menší než u nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která vývoj cen sleduje.

Benzin Natural 95 se prodává za průměrných 33,03 koruny za litr, což je o čtyři haléře méně než minulou středu. Cena nafty zlevnila o 30 haléřů na průměrných 31,45 korun.

Podle analytičky společnosti Colosseum Evy Mahdalové budou ceny pohonných hmot klesat i nadále. "V nejbližším týdnu očekáváme další zlevnění cen benzinu a nafty o pár desítek haléřů," říká.

Hlavním důvodem je podle ní pokles cen pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu. "Benzin tam od začátku týdne zlevnil o 2,7 procenta a nafta o 1,4 procenta. Česká koruna proti americkému dolaru, ve kterém se v Rotterdamu obchoduje, posílila o 0,8 procenta," dodává.

Nejdražší benzin v Česku se nyní prodává v Plzeňském kraji, kde ho řidiči natankují za průměrných 33,47 koruny za litr. Zhruba stejně drahý je i v Jihomoravském kraji, tamní čerpací stanice ho prodávají za 33,43 koruny za litr. Za naftu dají řidiči nejvíce v Praze, a to průměrných 32,29 koruny za litr. Dvaatřicetikorunovou hranici překračuje cena dieselu ještě v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Naopak nejlevnější pohonné hmoty jsou nadále v Královéhradeckém kraji. Benzin tam stojí průměrných 32,61 koruny za litr a nafta 30,86 koruny za litr. V žádném jiném regionu se cena dieselu pod 31 korun nedostala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy