Zákaz soukromých radarů: Stát nemusí odškodnit firmy

Tomáš Fránek
2. 5. 2014 16:30
Rozhodnutí, podle něhož úřady nemohou využít důkazy o rychlé jízdě získané radary soukromých firem, nepřipraví státní rozpočet o žádné peníze.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Rozhodnutí, podle něhož úřady nemohou v praxi využít důkazy o rychlé jízdě získané radary soukromých firem, nepřipraví státní rozpočet ani o korunu. Rozhodl o tom Ústavní soud, když odmítl stížnost společnosti VP Invest, která žalovala ministerstvo spravedlnosti.

O co ve sporu šlo? Společnost VP Invest se sídlem v Pardubicích měřila na základě smluv s radnicemi rychlost v několika městech a obcích – kromě Pardubic například také ve Velkém Oseku, Trutnově nebo Novém Bydžově.

Když pak ale radnice chtěly použít záznamy o rychlé jízdě v přestupkovém řízení, narazily. Spor se před šesti lety dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu, který potvrdil, že měření z radarů soukromých firem jsou v přestupkovém řízení nepoužitelná a protizákonná.

"K měření rychlosti vozidel je podle zákona oprávněna policie a obecní policie. Tato činnost je součástí celkového dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích, a je tedy výkonem veřejné správy," konstatoval Nejvyšší správní soud.

V roce 2012 pak ministerstvo dopravy vydalo pro města a obce návod, v němž potvrdilo, že rychlost může měřit pouze státní nebo městská policie. Obce a města si proto soukromé firmy přestaly na měření objednávat.

Nahraďte nám škodu

Společnost VP Invest se ale proti rozhodnutí bránila u soudu, protože údajně poškodilo její podnikání. "Vidím v tom porušení jak svých práv podnikatele, tak i práv lidí, které ohrožují řidiči," řekl už před šesti roky Josef Bartůšek ze společnosti VP Invest.
 
Firma chtěla po státu náhradu škody a argumentovala, že neporušila žádný zákon. „Společnost měla jasný podnikatelský záměr, a to provádění úředního měření rychlosti silničních vozidel na základě spolupráce s obcemi a obecní policií - v souladu se zákonem. Právní předpisy nestanoví zákaz výkonu úředního měření rychlosti motorových vozidel soukromoprávním subjektem,“ uvedla její právní zástupkyně Marcela Kislingerová.
 
Podle ní firma investovala do měřicích zařízení i do všech potřebných odborných certifikátů. Rozhodnutí o tom, že výsledky měření soukromými radary jsou nepoužitelné, tedy společnost vážně ekonomicky poškodilo. Po ministerstvu spravedlnosti proto chtěla 3,5 milionu korun jako náhradu způsobené škody a také omluvu.

Není to nesprávný úřední postup státu

VP Invest ale se žalobou postupně neuspěla ani u Městského soudu v Praze, ani u Nejvyššího soudu. Podle soudců nejde (v případě soudního rozhodnutí o protizákonnosti měření) o nesprávný úřední postup státu, za který by firma měla dostat odškodnění.
 
Nyní stížnost společnosti VK Invest definitivně odmítl Ústavní soud. V předchozím rozhodování soudů totiž nenašel žádné pochybení, které by firmu poškodilo. „Rozhodnutími obecných soudů nebylo porušeno žádné základní právo společnosti,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy