Výrobce autobusů SOR Libchavy zvýšil zisk na 241 milionů

ČTK ČTK
29. 7. 2015 15:33
Společnost loni prodala 574 vozidel, což představuje meziroční nárůst produkce o 18 procent.
Autobus - SOR Libchavy
Autobus - SOR Libchavy | Foto: SOR Libchavy

Libchavy - Výrobce autobusů SOR Libchavy z Orlickoústecka vytvořil v loňském roce čistý zisk 241 milionů korun. Je to o 17 milionů korun lepší výsledek než rok předtím. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Za prodej vlastních výrobků, služeb, náhradních dílů a majetku firma utržila 2,870 miliardy korun. V roce 2013 to bylo o 577 milionů korun méně.

Společnost loni prodala 574 vozidel, což představuje meziroční nárůst produkce o 18 procent. Největšími zákazníky byli provozovatelé veřejné hromadné a komerční dopravy v Česku a na Slovensku, méně pak dopravní firmy v Estonsku, Polsku, Rusku a Německu. V České republice se prodalo 362 autobusů.

Letos podnik plánuje investice ve výši 60 až 80 milionů korun. Počet zaměstnanců se v minulých letech zvyšoval na současných více než 800.

Firma začala vyvíjet autobusy v roce 1991. Podnik tehdy koupili inženýři z Karosy (dnešní Iveco Czech Republic). První prototyp dlouhý 7,5 metru byl hotový o dva roky později. Později začala společnost dodávat na trh i delší typy autobusů. Před rokem 1990 podnik vyráběl zemědělská zařízení, krmné stroje, horské malotraktory nebo obraceče píce.

Stoprocentním vlastníkem SOR Libchavy je prostřednictvím firmy Bauliga společnost EP Industries, jejímž majoritním akcionářem je Daniel Křetínský. Výrobce autobusů má dceřiné firmy na Slovensku, v Polsku a Bulharsku.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy