Vítězem soutěže Vinařství roku jsou Vinné sklepy Valtice

ČTK ČTK
26. 3. 2015 21:25
Na výběru vítěze se letos stejně jako loni kromě odborné poroty svými hlasy podílela také veřejnost. Šestého ročníku soutěže se účastnilo 32 vinařství, o pět více než loni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Vítězem soutěže vinařství roku 2014 se stala společnost Chateau Valtice-Vinné sklepy Valtice. Výsledky byly dnes vyhlášeny v pražském Veletržním paláci.

Na výběru vítěze se letos stejně jako loni kromě odborné poroty svými hlasy podílela také veřejnost. Šestého ročníku soutěže se účastnilo 32 vinařství, o pět více než loni.

Celkový vítěz vyhrál také v kategorii velkých vinařství. V kategorii středních vinařství patří první příčka Žernoseckému vinařství. Nejlepším malým vinařstvím určila porota Vinařství Špalek. Celkovým vítězem se podle pravidel soutěže stal ten ze trojice vítězů jednotlivých kategorií, který zároveň obdržel nejvíce hlasů od veřejnosti. Lidé hlasovali prostřednictvím internetu a SMS zpráv.

Absolutně však hlasující nejvíce hlasů poslali Zemědělskému družstvu Sedlec u Mikulova, které s více než sedmi tisíci hlasy získalo cenu veřejnosti "Mediatel Vindemia Publica". Vítěz bude mimo jiné užívat titul Vinařství roku pro marketingové účely. Bude tak moci činit bez časového omezení, vždy však s uvedením roku 2014, za který jej získal.

Vinařství roku se odlišuje od ostatních vinařských soutěží v zemi, při nichž mezi sebou většinou jednorázově zápolí vzorky vín. Při soutěži je totiž posuzována celoroční práce podniku, který je navíc hodnocen podle řady kritérií. Podle dřívějšího vyjádření šéfa vinařského svazu Tibora Nyitraye se vítězem zjednodušeně řečeno stává to vinařství, které produkuje nejlepší víno a zároveň je nejlépe řízeno.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem. Má podporu Vinařského fondu a Potravinářské komory ČR. Loni se celkovým vítězem stalo vinařství Sonberk.

Tuzemská produkce vína z loňské sklizně dosáhne zhruba 500 000 hektolitrů. Průměrná spotřeba vína je v ČR 20 litrů na osobu a je výrazně vyšší než produkce. Čeští a moravští vinaři jsou schopni z domácích vinic zásobit zhruba jen pětinu trhu, zbytek se musí dovážet.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy