Miliardový úspěch českého projektu. Vyhledávač letenek Kiwi.com kupují Američané

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 3. 6. 2019 10:18
Většinový podíl v brněnské firmě Kiwi.com, která vytvořila vyhledávač levných letenek, koupil americký fond General Atlantic. Svůj podíl prodal Impuls Capital Ondřeje Tomka i další investoři. Spoluzakladatelé Oliver Dlouhý a Jozef Képesi si však ponechají nadále významný podíl. Cenu transakce společnost zveřejňovat nebude. Podle dřívějších nepotvrzených údajů měl General Atlantic za podíl zaplatit téměř tři miliardy korun.
Zakladatel Kiwi Oliver Dlouhý
Zakladatel Kiwi Oliver Dlouhý | Foto: ČTK

Kiwi jeden jeden z nejúspěšnějších českých start-upových počinů. Hospodářské noviny v pondělí informovaly, že těsně nadpoloviční většinu kupuje americký fond General Atlantic, který se zaměřuje na investice do rostoucích technologických firem a má podíly například v Airbnb, Uberu či Flixbusu. Z Kiwi odchází většina českých investorů, spoluzakladatelé Oliver Dlouhý a Jozef Képesi prodali nepatrný podíl a ve firmě se sídlem v Brně zůstávají.

Pro české investory, kteří v minulosti do Kiwi vložili peníze, se jedná o životní obchod. Ačkoliv detaily transakce nebyly zveřejněny, podle dřívějších informací časopisu Forbes by cena za poloviční podíl Kiwi měla činit zhruba tři miliardy korun, před rokem se spekulovalo hovořilo o ještě vyšších částkách.

Někteří investoři tak z vložených statisíců korun zinkasují stamiliony korun. Například Jiří Hlavenka, který byl prvním, kdo poskytl peníze na rozjezd Kiwi (tehdy ještě pod názvem Skypicker) by z původní investice půl milionu korun mohl vyinkasovat částky okolo jedné miliardy korun, informují HN.

Kromě Hlavenky celé své podíly prodali i Ondřej Tomek (jeho podíl činil původně 10 procent - pozn. red.), Sugilit Invest majitele parfumerií Fann Jaroslava Kokoluse a jeho právníka Dušana Dvořáka (8,5 procenta) a také bývalá výkonná ředitelka Kiwi Lucie Brešová a programátor Luboš Charčenko (oba po 0,9 procenta).

Zhruba polovinu svého podílu, který dosud činil 21,6 procenta, prodává i Touzimsky Airlines. Za ní stojí Jan Veverka, který kromě svých peněz investoval i prostředky Aleše Zázvorky a bývalého šéfa ČEZu Martina Romana.

"Investovali jsme do Kiwi.com v době, kdy jen málokdo věřil v životaschopnost podnikatelského nápadu Olivera Dlouhého," uvádí k transakci Irena Valentová, šéfka skupiny Touzimsky Kapital, pod níž spadá Touzimsky Airlines. Podle ní není potenciál ještě zdaleka vyčerpán.

"My s Jozefem Képesim a Lubošem Charčenkem zůstáváme se 40 procenty, Touzimsky Airlines si ponechávají necelých deset procent," upřesnil zakladatel Oliver Dlouhý.

Kiwi.com se podle něj chystá vstoupit do další fáze růstu. Brněnská firma byla založena v roce 2012 a v letech 2017 a 2018 ji časopis Forbes zvolil nejrychleji rostoucím start-upem v Evropě. V loňském roce dosáhla tržeb 30,9 miliardy korun.

"Unikátní je Kiwi.com především díky tomu, že do firmy se investovalo do dnešního dne jen 1,4 milionu dolarů, což je na startupové poměry hrozně málo. Navíc firma byla hned v prvních letech zisková. Takové srovnání nemohou nabídnout ani nejznámější světové firmy," uvedl investiční ředitel Impuls Capital Branislav Gordan, který měl prodej podílu na starosti.

Firmu bude dál řídit Dlouhý

Americký fond General Atlantic působí zhruba čtyřicet let a za tu dobu postupně investoval do 350 společností. V současnosti má podíly ve stovce firem, mezi nimi jsou i celosvětové známé společnosti jako Airbnb, Uber, Flixbus či Snapchat. Ačkoliv General Atlantic bude držet nadpoloviční podíl, firmu dále bude řídit Dlouhý a jeho tým.

"Každodenní exekutiva zůstává na mně a managementu, na tom se nic nemění. S novým akcionářem máme nastavený nějaký systém pravidelných porad a setkání, ale do denního chodu zasahovat nebude," popisuje v rozhovoru pro HN Dlouhý.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy