Typický podvodník v české firmě je padesátiletý vrcholový manažer, ukazuje studie

Pavla Adamcová Ekonomika Pavla Adamcová, Ekonomika
9. 6. 2016 14:36
Český podvodník - na rozdíl od kolegů z ostatních zemí - ospravedlňuje podvodné jednání nejčastěji celkovou "kulturou" ve firmě. Stále zde přetrvává pocit, že podvádět je její běžnou součástí. Nejčastějším typem podvodu je zpronevěra majetku a peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nejčastějším podvodníkem v českých firmách je muž ve věku 46 až 55 let, který pracuje ve vedení společnosti. Mezi kolegy má velmi dobrou pověst a ve firmě působí déle než šest let. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG, kterou zpracovaly týmy forenzních auditorů pracujících na odhalování podvodů ve firmách po celém světě.

"V porovnání se světovým průměrem jsou čeští podvodníci starší a působí na vyšších pozicích," uvádí studie.

Český podvodník - na rozdíl od kolegů z ostatních zemí - ospravedlňuje podvodné jednání nejčastěji celkovou "kulturou" ve firmě.

"Je překvapivé, že v českém prostředí stále přetrvává pocit, že podvádět je běžnou součástí firemní kultury, zatímco v ostatních zemích střední a východní Evropy jsou podobně jako ve světě hlavním motivem podvodů osobní finanční ambice," komentuje analýzu Maroš Holodňák, vedoucí forenzního oddělení české KPMG.

Téměř u třetiny podvodů je příčinou nekalého jednání nespokojenost s platovým ohodnocením. "Za významný důvod, proč v Česku dochází k podvodům, lze považovat i snahu podvodníků splnit příliš ambiciózní rozpočet či cíle nebo maskovat ztráty. Činí tak buď ze strachu o zaměstnání či z touhy získat finanční bonus," doplňuje studie.

Čeští podvodníci pocházejí převážně z vedení společnosti. Nejčastěji jde o výkonného (30 procent), finančního (25 procent) a obchodního ředitele (25 procent). Ve čtyřech z pěti případů pracují ve firmě déle než šest let. Celosvětově je přitom podíl takto služebně starých podvodníků poloviční.

Podobně jako ve světě je i v České republice nejčastějším typem podvodu zpronevěra majetku a peněz, která tvoří víc než polovinu podvodů. V českém prostředí byla v posledních dvou letech velmi častá rovněž manipulace s finančními výkazy nebo podvodné účetnictví (45 procent).

Pro české prostředí je typické, že se v něm podvody dějí dlouhou dobu před odhalením. V naprosté většině případů trvá podvod déle než tři roky, ve čtvrtině případů dokonce více než šest let, což převyšuje celosvětové výsledky. Převážná většina podvodníků (85 procent) používá k podvodu komplice. Ve světě je přitom tento podíl nižší (61 procent).

V drtivé většině (90 procent) v ČR napomáhají ke spáchání podvodu nedostatečné kontroly. Ty jsou ve světě příčinou jen v 60 procentech. Ve čtvrtině případů byl podvod v Česku spáchán s využitím informačních technologií.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy