Tripartita posoudí dvě varianty růstu dávek při dlouhodobé nemoci

ČTK ČTK
18. 11. 2016 14:28
Dlouhodobě nemocní zaměstnanci se možná dočkají vyšších dávek nemocenské. O možných dvou variantách růstu bude tripartita jednat v pondělí. První z nich hovoří o růstu ve dvou krocích, a to nejdříve po třicátém a následně šedesátém dni nemoci. Druhá počítá se změnou až po 60 dnech, ovšem částka nárůstu bude vyšší. V závislosti na výběru formy by tak stát v příštím roce vydal až o 2,8 miliardy více.
Stát by tak na nemocenskou vyplatil až o  2,8 miliard korun více
Stát by tak na nemocenskou vyplatil až o 2,8 miliard korun více | Foto: Thinkstock

Praha  Dvě varianty zvýšení dávek nemocenského při déle trvající pracovní neschopnosti posoudí v pondělí na jednání tripartity zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. U první z variant dávka vzrostla ve dvou krocích po 30. i 60. dni nemoci. Druhá počítá se změnou až po 60 dnech pracovní neschopnosti, nárůst je však výraznější. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že v závislosti na volbě varianty by příští rok stát na nemocenském vyplatil o zhruba 2,3 miliardy, či 2,8 miliardy korun víc než letos.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Následně hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu stát. Ministerstvo zvažuje, že by nově mohl stát už od 31. do 60. dne nemoci hradit 66 procent základu, následně by šlo o 72 procent. Takové řešení se naposledy používalo do konce roku 2009.

Druhá varianta, kterou ministerstvo tripartitě předkládá, počítá s výraznějším růstem nemocenského. Na 78 procent základu by se však dávka z původních 60 procent posunula až od 61. dne nemoci. Stát by v tomto případě podle odhadů resortu stály dávky o 2,8 miliardy korun víc než nyní, první varianta by byla o půl miliardy levnější. Dnešní nemocenské činí u osoby s průměrným platem 27 000 korun zhruba 485 korun denně. U první varianty by si dlouhodobě nemocný člověk polepšil po 30 dnech nemoci o 49 korun a po 60 dnech o 97 korun denně. Ve druhé variantě jde o růst o 146 korun denně.

Loni byla podle ministerstva práce ukončena déle trvající pracovní neschopnost u 1,5 milionu případů. Z toho u 260 tisíc případů přesáhla délka 60 dnů, u 460 tisíc trvala víc než 30 dní. Bezmála třetinu případů pracovní neschopnosti trvající přes 30 dní způsobují potíže pohybové soustavy, zejména bolesti zad. Druhou nejpočetnější skupinou jsou úrazy a třetí onemocnění dýchacích cest, která však bývají většinou ukončena do 60 dnů.

Na zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných se shodli zástupci tripartity na jejím zářijovém zasedání. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula tehdy označil možnou shodu sociálních partnerů nad řešením otázky za nesmírně důležitou. Při delší nemoci může podle něj člověk rychle spadnout do chudoby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy