Tripartita posoudí dvě varianty růstu dávek při dlouhodobé nemoci

ČTK ČTK
18. 11. 2016 14:28
Dlouhodobě nemocní zaměstnanci se možná dočkají vyšších dávek nemocenské. O možných dvou variantách růstu bude tripartita jednat v pondělí. První z nich hovoří o růstu ve dvou krocích, a to nejdříve po třicátém a následně šedesátém dni nemoci. Druhá počítá se změnou až po 60 dnech, ovšem částka nárůstu bude vyšší. V závislosti na výběru formy by tak stát v příštím roce vydal až o 2,8 miliardy více.
Stát by tak na nemocenskou vyplatil až o  2,8 miliard korun více
Stát by tak na nemocenskou vyplatil až o 2,8 miliard korun více | Foto: Thinkstock

Praha  Dvě varianty zvýšení dávek nemocenského při déle trvající pracovní neschopnosti posoudí v pondělí na jednání tripartity zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. U první z variant dávka vzrostla ve dvou krocích po 30. i 60. dni nemoci. Druhá počítá se změnou až po 60 dnech pracovní neschopnosti, nárůst je však výraznější. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že v závislosti na volbě varianty by příští rok stát na nemocenském vyplatil o zhruba 2,3 miliardy, či 2,8 miliardy korun víc než letos.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Následně hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu stát. Ministerstvo zvažuje, že by nově mohl stát už od 31. do 60. dne nemoci hradit 66 procent základu, následně by šlo o 72 procent. Takové řešení se naposledy používalo do konce roku 2009.

Druhá varianta, kterou ministerstvo tripartitě předkládá, počítá s výraznějším růstem nemocenského. Na 78 procent základu by se však dávka z původních 60 procent posunula až od 61. dne nemoci. Stát by v tomto případě podle odhadů resortu stály dávky o 2,8 miliardy korun víc než nyní, první varianta by byla o půl miliardy levnější. Dnešní nemocenské činí u osoby s průměrným platem 27 000 korun zhruba 485 korun denně. U první varianty by si dlouhodobě nemocný člověk polepšil po 30 dnech nemoci o 49 korun a po 60 dnech o 97 korun denně. Ve druhé variantě jde o růst o 146 korun denně.

Loni byla podle ministerstva práce ukončena déle trvající pracovní neschopnost u 1,5 milionu případů. Z toho u 260 tisíc případů přesáhla délka 60 dnů, u 460 tisíc trvala víc než 30 dní. Bezmála třetinu případů pracovní neschopnosti trvající přes 30 dní způsobují potíže pohybové soustavy, zejména bolesti zad. Druhou nejpočetnější skupinou jsou úrazy a třetí onemocnění dýchacích cest, která však bývají většinou ukončena do 60 dnů.

Na zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných se shodli zástupci tripartity na jejím zářijovém zasedání. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula tehdy označil možnou shodu sociálních partnerů nad řešením otázky za nesmírně důležitou. Při delší nemoci může podle něj člověk rychle spadnout do chudoby.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 52 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy