Každý třetí herkules propadl. Některé salámy mají málo masa, ukázal test

Ekonomika Ekonomika
15. 8. 2017 11:10
Třetina salámů herkules z celkových patnácti propadla v testu, který připravil časopis dTest. V laboratoři se ověřoval obsah masa, jeho kvalita, tučnost a nechyběla ani ochutnávka. Celkovým vítězem testu se stal tyčový salám Herkules 1985, prodávaný v řetězci Makro. Nedostatečnou získaly salámy Tesco a Globus, propadly hned dvakrát.
Vítěz testu salámů herkules.
Vítěz testu salámů herkules. | Foto: dTest

Praha - Celá třetina salámů herkules propadla v testu, který provedl spotřebitelský časopis dTest. Ten poslal do laboratoře patnáct vzorků krájených i tyčových salámů. Největším prohřeškem výrobců je nedodržování obsahu deklarovaného masa nebo jeho nižší kvalita. Test rovněž odhalil rozdíly mezi krájenými a nekrájenými salámy od stejného výrobce.

Časopis nechal v laboratoři ověřit obsah masa v salámech a jeho kvalitu, tučnost a nechybělo ani senzorické hodnocení při ochutnávce.

"Herkulesy si nevedly příliš dobře, u celé třetiny testovaných salámů jsme odhalili problémy s dodržením slibovaného podílu masa nebo s nedostatečným obsahem čistých svalových bílkovin, což ukazuje na použití masa nižší kvality," shrnuje výsledky testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Test přinesl ale i dobrou zprávu. "Všechny testované herkulesy v souladu s vyhláškou obsahovaly hovězí maso a v žádném z nich se nenašel ani separát, ani drůbeží či sójové bílkoviny," doplňuje Hoffmannová.

Pokud jde o množství masa, mají producenti volnou ruku, musejí však dosáhnout minimálně 14procentního obsahu čistých svalových bílkovin. Tento vyhláškový limit zajišťuje, aby se použilo maso správně libové a v dostatečném množství.

"Vůbec nejvíce masa - přes 145 gramů na 100 gramů - jsme zjistili u tyčového salámu Herkules 1985, prodávaného pod vlastní značkou řetězce Makro Horeca Select. Ten se stal také celkovým vítězem testu," říká Hoffmannová.

Podle ní naopak šetřil masem nejvíce Tesco Herkules, v němž laboratoř naměřila pouze 113,2 gramu masa. Jeho etiketa však slibovala celých 134 gramů. "Bohužel nebyl sám. Podobný prohřešek jsme zjistili i u herkulesů značek korrekt z Globusu a u krájené varianty značky K-Classic z Kauflandu. Za klamavou deklaraci obsahu masa jsme je hodnotili nedostatečnou známkou," vysvětluje Hoffmannová.

Nejvyšší podíl svalových bílkovin, přes 16 procent, ukrýval salám značky Krahulík. U šesti výrobků se naopak zjištěné množství pohybovalo pod 14procentním vyhláškovým limitem. Značky Tesco, Schneider, Globus/korrekt a krájený herkules od Kmotra nezachránilo ani přihlédnutí k nejistotě měření a nedodržení legislativních požadavků jim rovněž vyneslo celkově nedostatečné hodnocení. Salámy Tesco a Globus/korrekt tak propadly hned dvakrát.

Měřením obsahu tuku a soli prošly salámy bez úhony. Tučnost herkulesů smí být maximálně 50 procent, s čímž žádný salám potíže neměl. Rovněž obsah soli odpovídal tomu, co deklarovaly tabulky výživových hodnot. Rozdílnost jednotlivých vzorků se ukázala při ochutnávce, kdy se posuzoval vzhled, chuť, vůně, konzistence a pocit, jaký herkules zanechá při skusu. Obecně hůř si salámy vedly v chuti a konzistenci. Časté byly potíže s přílišnou kyselostí a mazlavostí.

"Narazili jsme také na zajímavé rozdíly mezi krájenými a nekrájenými salámy stejných značek, konkrétně Kmotr a K-Classic. Salámy se totiž neliší jen nakrájením, ale i obsahem masa či použitím barviv," uvádí Hoffmannová.

Fermentovaný trvanlivý salám herkules je oblíbeným společníkem řady lidí na letních cestách. Prodává se u nás již přes třicet let a v obchodech lze najít i takové, které se obalem hlásí k původním výrobkům. Požadavky na jeho kvalitu dodnes určuje vyhláška.

Salám má specifickou jemně kyselou chuť a dlouhou výdrž. Té se dosahuje pomocí bakterií, které salám fermentací zakyselují, a následným sušením. Při teplotě 20 stupňů Celsia tak herkules přečká minimálně 21 dní.

Značka má být nositelem kvality a vyrábět stejně pro všechny, Výsledky testování mě překvapily, takovou rozdílnost jsme nečekali. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy