Nutnost jménem Cloud

LP Fish
22. 6. 2011 8:35
Všichni jsou už Cloudu. Nevěříte? Možná jste výjimkou, ale to nevadí. Jistým způsobem se vás Cloud stejně týká
Foto: Thinkstock

„Buzzword" je marketingový výraz pro něco, co v podstatě nic neznamená. Příkladem buzzwordu může být například Cloud nebo chcete-li Cloud computing. Hlavní poskytovatelé Cloudu se letos snaží toto slovo naplnit reálným obsahem. Není divu, nainvestovali do něj tolik miliard, že zastavit tento trend je již prakticky nemožné.

A přestože většina smrtelníků dodnes netuší, co to vlastně ten Cloud je a ani po tom nepátrá, přesto se jich Mrak velmi pravděpodobně dotkne. Ačkoliv se nad rentabilitou, bezpečností a funkčností Cloudu stále vznáší nemalé množství otazníků, již dnes mění stávající kulturní, společenské i pracovní podmínky.

Úspory a bolehlav

Cloud computing, tedy poskytování služeb a aplikací a výkonu on-line, má mimo jiné přinést zefektivnění chodu firem možností pracovat decentralizovaně, flexibilitu v přístupu ke kancelářským aplikacím - jako je třeba pošta, textový editor, kalendář či pracovní plocha - a také zlevnění nákladů díky „pronajímání" aplikací pouze na danou činnost, bez nutnosti mít „pevnou" licencovanou verzi.

Jeden z největších poskytovatelů cloudových služeb, společnost Salesforce, má na svých stránkách jako hlavní slogan větu: Žádný hardware, žádný software, žádné bolení hlavy. To zní lákavě, ale takové jsou již slogany. Praxe zatím ukazuje, že bez bolehlavu to asi nepůjde.

Bezpečnost

To neznamená, že Cloud nemůže přinést spoustu výhod a firmám v ideálním případě i ušetřit peníze. Kritici tohoto fenoménu, jako například zakladatel projektu volné licence GNU Richard Stallman, upozorňují na bezpečnostní rizika spojené s přenosem a archivací dat u třetí strany, tedy provozovatelů cloudové služby. To v době, kdy téměř každý den přichází zprávy o úspěšném hackerském útoku na největší firmy světa, nelze brát na lehkou váhu.

Potvrzuje to ostatně i poslední průzkum bezpečnostní firmy Trend Micro, který zjistil, že skoro polovina (43%) z 1200 osob rozhodujících v oblasti IT zaznamenala v posledních 12 měsících "na straně poskytovatele cloudu pochybení, nebo problémy v oblasti zabezpečení."

Mimo bezpečnostní rizika je ale zajímavé se podívat na to, jaký bude mít Cloud vliv na samotný pracovní proces ve firmách. V novém „pracovním" prostředí vznikají nové situace, se kterými si bude muset poradit psychika zaměstnanců.
 
Cloud computing totiž do světa práce přináší nejen větší nebezpečí pro osobní data, vytváří i potenciálně velmi nestabilní prostředí pro pracovní výkony, související s používání on-line programů, nutných pro výkon činnosti.

Nejhorší šéf: sebekontrola

V prostředí bez pevných kanceláří a s kolegy na internetu, čeká zaměstnance nově také práce s autokontrolou, která nahrazuje kontrolu zaměstnavatele či manažera. „To, že je tým decentralizovaný a plocha sdílená, je na jedné straně efektivní a na druhé to přináší spousty komunikační vaty - drobné zdržovačky a vyrušování. Každý máme zkušenost, jak jsme na dálku vtipní - v mailech, na Facebooku, po Skypu. Humor je součástí práce takového týmu, je žádoucí, ale občas by si každý měl vyhodnotit, nakolik tahle komunikace pomáhá a nakolik zdržuje a rozptyluje. Každá reakce na vtipnou poznámku vyvolává reakci dalších členů týmu a je to začarovaný kruh, který nás může stát desítky minut i hodiny denně," popisuje cloudové prostředí Jan Majer, provozovatel serveru www.psychologie.cz

Také samotná decentralizace, tedy práce „z domova", může být rizikem. Mnohem spíš u ní totiž hrozí splynutí s osobním životem. „Je výborné, když člověk k práci usedá v euforii, těší se na ni. Je ale doslova životně důležité, aby práce zůstala prací a volný čas měl jinou náplň. I když dělá práce radost, věnujeme-li jí veškerý čas, stáváme se méně výkonnými, méně kreativními, méně spokojenými a končí to u psychiatra nebo infarktem," dodává Majer.

Feťáci kontroly

Prostředí autokontroly také nekompromisně popisuje v knize Kapitalistický realismus britský filosof Mark Fisher: „ Práce a život se stávají neoddělitelnými. Kapitál vás pronásleduje i ve vašich snech. Čas ztrácí svou linearitu, stává se chaotickým, rozkládá se na izolované momenty. Spolu s restrukturalizací produkce a distribuce dochází zároveň k restrukturalizaci nervového systému."

Podle Fishera tato „privatizace kontroly" vytváří zaměstnance, připomínajícího „feťáka kontroly" z románů Williama Burroughse, „jedince, který je závislý na kontrolování a jehož si kontrola zároveň také nevyhnutelně podmanila, jenž je jí tedy posedlý". Decentralizovaná práce tedy sebou kromě potenciálních výhod pro zaměstnavatele nese i rizika pro zaměstnance. A pokud se tato rizika dotknou produktivity zaměstnance, nastává problém, který si zaměstnavatel přeje nejméně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy