Firefox 8 přidal Twitter a zakázal doplňky

Adam Pešek
10. 11. 2011 8:12
Firefox 8 přichází relativně krátce po svém předchůdci a výrazných novinek tak moc není. Nejvýraznějšími je nutnost povolit jednotlivé doplňky a vyhledávání na Twitteru
Foto: Czilla.cz

Mozzila nové verze prohlížeče chrlí úctyhodným tempem a už zhruba šest týdnu po „sedmičce" světlo světa spatřil Firefox 8. A zatímco předchůdce výrazně snížil hardwarové nároky, změny v novince už tak zásadní a na první pohled patrné nejsou.

Hned po aktualizaci a restartu počítače na uživatele vyskočí okno s výběrem doplňků a zásuvných modulů k zablokování. Ty často zbytečně zatěžují běh prohlížeče, a proto je nově třeba každý z nich povolit.

V menu přibyla možnost načítání panelů až po jejich vybrání a k vyhledávačům Mozzila přidala Twitter. Čeští a slovenští uživatelé si na něj však budou muset ještě počkat, tato novinka zatím funguje jen v několika jazykových verzích.

Firefox se pak zlepšil i v podpoře standardu WebGL, určitých úprav doznaly i různé další knihovny a vývojářům se tak nabízí několik nových možností.

Další verze ale na sebe jistě nenechá dlouho čekat. „Devítka" se právě nachází ve fázi vývoje, nicméně už nyní ji lze vyzkoušet a první uživatelé tvrdí, že je stabilní.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy