Mozilla vstupuje na trh s chytrými telefony

LP Fish
28. 7. 2011 14:05
Autoři nejoblíbenějšího prohlížeče Firefox rozjíždějí vývoj operačního systému
Foto: Mozilla Corp.

I když konec spolupráce s Googlem může přinést nadaci Mozilla jisté problémy, poraženeckou náladu v ní rozhodně nemají. Producenti nejoblíbenějšího webového prohlížeče Firefox totiž v tomto týdnu oznámili počátek vývoje vlastního operačního systému pro mobilní telefony s názvem Boot to Gecko.

Od začátku také hodlají zveřejňovat, tak jako u svých ostatních produktů, zdrojový kód, a na vývoji se tak může podílet každý nezávislý vývojář s dobrým nápadem. Informace o jednotlivých fázích projektu lze již teď najít na speciální "wiki" stránce.

Spojující platforma

Cílem projektu je prozkoumat a dát do pořádku ty části mobilního operačního systému, které jsou v rozporu s dosavadními webovými standardy. Nepůjde tedy jen o rozšíření aplikace ani o run-time prostředí na bázi Adobe Air. Mozille jde o to, vytvořit z webového prostředí konkurenceschopnou alternativu ke stávající nabídce dominantních výrobců mobilních operačních systémů a aplikací.

Jde o budování zcela nového operačního systému, i když pro jeho fungování bude použito jádro Gecko z oblíbeného prohlížeče Firefox a některých starších částí googlovského operačního systému Android.

Z Androidu však hodlá Mozilla použít jen "tak málo, jak je to jen možné". Nebude podporovat nativní programování ani androidovské Java prostředí. Části tohoto operačního systému byly vybrány proto, aby zaručovaly kompatibilitu s dnešním mobilním hardwarem. Mozilla také zdůrazňuje, že se chce zaměřit na bezpečnostní chyby stávajících operačních systémů na mobilním trhu.

Otevřený web

Podle serveru Arstechnica se Mozilla vydala na složitější, ale o to zajímavější cestu. Je totiž otázka jak rychle bude nový operační systém pro mobilní telefony vznikat a jak se vyrovná s úskalími, které ji čekají na zcela neprobádané cestě. Na druhou stranu její vývojáři nejsou tlačeni do výsledků, které by se musely zabývat dynamickým rozvojem trhu s chytrými telefony. Nadace Mozilla která žije z darů uživatelů, velkých firem a grantů každopádně připravuje podobně revoluční věc, jakým byl v době svého vzniku prohlížeč Firefox.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy