Google ukončil podporu toolbaru pro Firefox

LP Fish
25. 7. 2011 10:30
Google ukončil podporu své vyhledávací lišty pro Firefox, hodlá se zaměřit na svůj vlastní prohlížeč Chrome
Foto: Czilla.cz

Statistika používání webových prohlížečů

1. Firefox 42.2 %

2. Chrome 27.9 %

3. Internet Explorer 23.2 %

4. Safari 3.7 %

5. Opera 2.4 %

zdroj: www.w3schools.com

Pokud jste si kladli otázku kdy vydá Google oficiální update svého toolbaru pro nejnovější verzi prohlížeče Firefox, odpověď přišla o tomto víkendu. Nikdy. Oblíbený doplněk, který v sobě spojoval řadu nástrojů už Google nebude podporovat a hodlá se zaměřit čistě na svůj prohlížeč Chrome.

Po uzavření Google Labs, laboratoře zaměřené na testování různých služeb v ranné fázi vývoje se tak zdá, že Google začíná ukazovat ostré lokty nejen v oblasti vyhledávání, ale také v oblasti samotného prohlížení webu.

Neziskovka a korporace

Poměrně úzká spolupráce neziskové Mozilla Foundation - producentem Firefoxu-  s Googlem fungovala na smluvním základu od roku 2004. Představoval pro ni poměrně zajímavý zdroj příjmů, protože za každý instalovaný toolbar platil Google Mozille provizi. Podle Výroční zprávy Mozilly (naposledy updatované na konci roku 2010) měla tato spolupráce skončit v roce 2011, většina uživatelů však předpokládala, že smlouva bude (podobně jako v minulosti již třikrát) znovu obnovena.

Pomalý ústup

Rozchod není prezentován nijak vyhroceně. Google na svém oficiálním blogu krok obhajuje tím, že řada funkcí z jeho toolbaru byla už integrována do samotného jádra prohlížeče Firefox. Bez podpory jeho toolbaru však například nepůjde ve Firefoxu 5 překládat celé stránky a uživatelé oficiálně přijdou i o další výhody.

To je pro Firefox nepříjemné a z pozice leadera v oblasti prohlížečů ho to posouvá na místo "neziskového otloukánka", pro kterého bude existence na trhu určovaného megakorporacemi typu Google a Microsoft o dost obtížnější. Překvapivě se tak naplňuje vize elitního komentátora serveru Zdnet.com Eda Botta, který už v březnu tohoto roku publikoval na svém blogu úvahu o tom, že Internet Explorer od Microsoftu má mnohem jasnější a světlejší budoucnost než v té době jasně dominující Firefox. Ten podle něj čeká postupné odumírání.

Zpět k Udělej si sám

Pro uživatele Firefoxu tak jde o návrat na začátek, kdy se o implementování různých funkcí starala především komunita fanoušků - vývojářů a příznivců otevřeného kódu. Google Toolbar tak lze nainstalovat do Firefoxu 5 s použitím nástroje  Add-on Compatibility Reporter a další řešení lze hledat na fóru Mozilly. Tato možnost však bude pochopitelně obsahovat chyby, které Google nebude opravovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy