Zvýšení DPH nepomáhá, přesvědčila se španělská vláda

ČTK ČTK
28. 11. 2012 10:23
Maloobchodní tržby ve Španělsku vykazují pokles již 28 měsíců za sebou
Foto: Reuters

Madrid - Maloobchodní tržby ve Španělsku pokračují v prudkém poklesu poté, co v zemi stoupla daň z přidané hodnoty.

V říjnu se meziročně snížily o téměř deset procent po zářijovém propadu o rekordních 11 procent. Vyplývá to z dnešních údajů španělského statistického úřadu.

Španělská vláda od 1. září zvýšila sazbu DPH u většiny zboží o tři procentní body na 21 procent. Tento krok je součástí opatření ke snížení rozpočtového deficitu.

 

Tempo poklesu maloobchodních tržeb v září prudce zrychlilo ze srpnových dvou procent. Tržby ve Španělsku vykazují pokles již 28 měsíců za sebou, upozornila agentura Reuters.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se ve třetím čtvrtletí vyšplhala na rekordních 25 procent. K růstu nezaměstnanosti přispěly kromě hospodářské recese rovněž reformy trhu práce, které zaměstnavatelům usnadnily propouštění pracovníků. Španělsko se nyní nachází již v druhé hospodářské recesi za poslední tři roky.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy