Zisky Intelu zachraňuje poptávka firem po počítačích

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
13. 10. 2010 9:44
Výrobce čipů zvýšil zisk o téměř 60 procent.
Intel
Intel | Foto: Intel

San Francisco - Obchod s počítači už zjevně nechal krizi daleko za sebou. Dokazují to i výsledky amerického výrobce počítačových čipů Intel, který ve třetím čtvrtletí zvýšil meziročně svůj čistý zisk o necelých 60 procent.

Za tři měsíce vydělal kolos 2,96 miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 52 miliard korun. Přitom v loňském třetím kvartále byl zisk 1,86 miliard. Zisk na akcii byl 52 centů, tedy o dva centy výš než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters.

Poptávka po čipech nové generace rychle roste

Ve srovnání s loňským rokem se společnosti zvýšily i tržby a to o 18 procent na 11,1 miliardy dolarů. Zásluhu na tomto růstu má především poptávka po počítačích ze strany firem na rozvíjejících se trzích, která dokáže pokrýt výpadek ve výdajích spotřebitelů.

Optimistická očekávání má proto Intel i na další čtvrtletí. Očekává, že utrží mezi 11 a 11,8 miliardy dolarů.

Rostoucí zisky Intelu ale nemusí znamenat, že si stejně dobře povedou i další firmy v oboru. Pro Intel hraje to, že se jeho čipy používají asi v 80 procentech osobních počítačů. Podle generálního ředitele firmy navíc roste poptávka po čipech nové generace Sandy Bridge mnohem rychleji než se původně očekávalo.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy