Výrobce cementu Holcim doplácí na rekordně silný frank

ČTK ČTK
18. 8. 2011 9:32
Kromě toho se firma musí vyrovnávat také s vyššími náklady na suroviny a energii
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Curych - O třináct procent poklesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk švýcarskému výrobci cementu Holcim. Přesto vydělal 347 milionů  švýcarských franků (7,4 miliardy Kč).

Na výsledcích firmy, která působí také v České republice, se negativně podepsal silný kurz švýcarského franku. Také se firma musela vyrovnan s vyššími nákladůy na suroviny a energii.

Druhý největší světový výrobce cementu po francouzské skupině Lafarge čeká letos provozní zisk na podobné úrovni jako loni. Výsledky firmy podpořil nárůst na rozvojových trzích a oživení evropské poptávky.

Americké stavebnictví stále v útlumu

Na severoamerickém stavebním trhu však společnost zatím žádné známky zotavení nepozoruje.

Výsledky skončily pod očekáváním analytiků, kteří podle agentury Reuters odhadovali v průměru zisk 358 milionů CHF. Horší výsledky, než se čekalo, za poslední čtvrtletí oznámily kvůli růstu cen surovin a energie i konkurenční společnosti Lafarge a HeidelbergCement.

Švýcarský frank v posledních měsících prudce roste a vůči dolaru a euru překonává stále nová rekordní maxima. To podkopává zisky švýcarských firem, což v poslední době ukázaly také výsledky farmaceutického koncernu Roche nebo chemického výrobce Clariant.

Holcim je na českém trhu předním producentem cementu, kameniva, betonu a dalších stavebnin. Loni se jeho tržby kvůli propadu ve stavebnictví snížily o jedno procento na 1,96 miliardy korun. V České republice zaměstnává firma kolem 380 pracovníků ve dvou desítkách provozoven po celé zemi. Celosvětově působí Holcim ve více než 70 zemích a nyní je dodavatelem cementu pro výstavbu zařízení pro olympijské hry v Londýně v příštím roce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy