Výrobce cementu Holcim doplácí na rekordně silný frank

ČTK ČTK
18. 8. 2011 9:32
Kromě toho se firma musí vyrovnávat také s vyššími náklady na suroviny a energii
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Curych - O třináct procent poklesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk švýcarskému výrobci cementu Holcim. Přesto vydělal 347 milionů  švýcarských franků (7,4 miliardy Kč).

Na výsledcích firmy, která působí také v České republice, se negativně podepsal silný kurz švýcarského franku. Také se firma musela vyrovnan s vyššími nákladůy na suroviny a energii.

Druhý největší světový výrobce cementu po francouzské skupině Lafarge čeká letos provozní zisk na podobné úrovni jako loni. Výsledky firmy podpořil nárůst na rozvojových trzích a oživení evropské poptávky.

Americké stavebnictví stále v útlumu

Na severoamerickém stavebním trhu však společnost zatím žádné známky zotavení nepozoruje.

Výsledky skončily pod očekáváním analytiků, kteří podle agentury Reuters odhadovali v průměru zisk 358 milionů CHF. Horší výsledky, než se čekalo, za poslední čtvrtletí oznámily kvůli růstu cen surovin a energie i konkurenční společnosti Lafarge a HeidelbergCement.

Švýcarský frank v posledních měsících prudce roste a vůči dolaru a euru překonává stále nová rekordní maxima. To podkopává zisky švýcarských firem, což v poslední době ukázaly také výsledky farmaceutického koncernu Roche nebo chemického výrobce Clariant.

Holcim je na českém trhu předním producentem cementu, kameniva, betonu a dalších stavebnin. Loni se jeho tržby kvůli propadu ve stavebnictví snížily o jedno procento na 1,96 miliardy korun. V České republice zaměstnává firma kolem 380 pracovníků ve dvou desítkách provozoven po celé zemi. Celosvětově působí Holcim ve více než 70 zemích a nyní je dodavatelem cementu pro výstavbu zařízení pro olympijské hry v Londýně v příštím roce.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zemřel Jindřich Forejt. Bývalý hradní protokolář podlehl podle informací Blesku komplikacím spojeným s mrtvicí.

Úmrtí Forejta oznámil na twitteru Daniel Herman. "Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí. R.i.P," napsal Herman.

 

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy