Východní Evropa žádá MMF o pomoc. Států je nejmíň deset

Ekonomika Ekonomika
10. 7. 2009 19:31
V rychlejší získání peněz doufají Ukrajina, Srbsko, Rumunsko, Bělorusko a Lotyšsko

Singapur - Už minimálně deset zemí východní Evropy jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o mnohamiliardové pomoci jejich ekonomikám. Napsal to v pátek německý deník Handelsblatt.

"O požadavcích bude rozhodnuto tak rychle, jak jen to bude možné," uvedl deník podle agentury Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký fondu. Především východní Evropu sužuje pokračující ekonomická krize.

List uvedl, že většina vedoucích představitelů fondu tyto půjčky podporuje vzhledem k dopadu finanční krize na země regionu.

Mezi státy, které o úvěr požádaly, poprvé patří podle Handelsblattu Bulharsko, Chorvatsko a Makedonie. Ukrajina, Srbsko, Rumunsko, Bělorusko a Lotyšsko doufají, že peníze jim fond schválí rychleji. Maďarská vláda se podle listu ještě nerozhodla, zda bude dodatečnou pomoc potřebovat.

Bulharsko a Chorvatsko se nicméně ještě v pátek stačily proti tvrzení listu ohradit - s MMF o pomoci prý nejednají.  "Nejsou tu žádná jednání s MMF," uvedla podle Reuters mluvčí bulharského ministerstva financí.

Zpráva Handelsblattu dostala pod tlak kurz evropské měny. "Hráči na trhu přijali zprávu jako omluvu pro další prodej eura," uvedl obchodník z jedné velké japonské banky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy