Unie podpoří české rybáře miliardou

pra
12. 12. 2007 14:55
První rybáři budou moci o dotace žádat v dubnu 2008
Foto: Reuters

Praha - Evropská komise  schválila Česku operační programy podporující rybářský sektor. Rybníkáři tak budou mít v letech 2007 až 2013 k dispozici zhruba miliardu korun.

Zálohová platba ve výši 7 procent z příspěvku evropského rozpočtu se objeví na účtech České republiky ještě v letošním roce. Další dotace získají rybáři díky národnímu spolufinancování.

Ministerstvo zemědělství plánuje začít dotace čerpat co nejdříve. Do března musí Monitorovací výbor zástupkyně Evropské komise připravit pravidla pro schvalování žádostí.

Podle náměstka ministra zemědělství Iva Hlaváče budou rybáři moci podávat první žádosti v dubnu.

Rybáři budou moci žádat o podporu na výstavbu a modernizaci rybníků, jejich zázemí a budování kapacit na farmách. Zpracovatelé ryb získají finance na modernizaci a rozšíření provozů. Peníze budou využity i na podporu prodeje ryb.

"Hodně si slibujeme zejména od všeobecné propagační kampaně, která by měla zvýšit zájem spotřebitelů o sladkovodní ryby a podpořit tak naše producenty a zpracovatele," uvedl Hlaváč.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy