Tošovský promluvil v MMF. Jeho šance jsou přesto mizivé

Dušan Klimeš
19. 9. 2007 12:00
Je kandidátem bez podpory
Foto: Reuters

Washington - Bývalý guvernér centrální banky Josef Tošovský je sice kandidátem na pozici šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF), přesto má jen mizivé šance.

Včera předstoupil před radu MMF, kde měl přednést svoji vizi budoucího fungování této instituce.

Světový tisk sice oceňuje jeho připravenost a jasně formulované názory na řešení problémů, přesto ho stále považuje jen za jakousi loutku v rukou ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Rusko chce ukázat, že si může dovolit hrát významnou roli na světovém jevišti a že může samo nominovat svého kandidáta," cituje Forbes analytika Denise Maslova.

Josef Tošovský
Josef Tošovský | Foto: Reuters

Lepší finance

Ve svém projevu Tošovský vyzdvihl především potřebu reformy MMF, která se musí týkat i příjmového modelu agentury.

Fond si musí nejdříve určit výdajové priority a své aktivity, poté teprve zajistit zdroje na jejich financování.

Zároveň se domnívá, že MMF musí mít důvěru nejen ze strany rozvinutých, ale i rozvojových členských států.

I podle členů výboru si Tošovský na svém "pracovním" pohovoru vedl dobře.

Putinův muž

Přesto by jeho zvolení bylo překvapením.

Agentura DPA uvádí, že kontroverze Tošovského nominace spočívá nejen v tom, že je kandidátem Kremlu, ale že jeho jméno nepodporuje ani jeho vlastní domovská země.

"Putinův vzkaz je jasný: Rusko se stává prominentní světovou mocností a již nadále nebude pouze pasivně přijímat nadvládu západu, i když jde jen o volbu šéfa MMF," píše Forbes.

Foto: Reuters

Nyní je totiž nepsaným pravidlem, že šéfa MMF vybírá Evropa, zatímco USA si nominují kandidáta na prezidenta Světové banky.

I proto má největší šance na zvolení Tošovského rival Dominique Strauss-Kahn, bývalý francouzský ministr. Ten získal podporu ministrů financí států EU, včetně toho českého.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy