Španělé dali úsporám zelenou. Odborům navzdory

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
27. 5. 2010 14:40
Španělským parlamentem těsně prošel úsporný balíček. O jediný hlas.
Španělským odborářům se plánované úspory nelíbí a hrozí generální stávkou.
Španělským odborářům se plánované úspory nelíbí a hrozí generální stávkou. | Foto: Reuters

Madrid - Musíme ušetřit 15 miliard eur, rozhodli španělští poslanci a odhlasovali úsporný balíček, který má o tuto částku snížit deficit státního rozpočtu. Vítězství úsporného programu, jehož odmítnutí by podle agentury Reuters vyděsilo finanční trhy, bylo jen velmi těsné - pro hlasovalo 169 poslanců, proti 168.

Oddechnout si tak mohou i představitelé španělské vlády, které by propadnutí balíčku mohlo stát křesla. Jeho součástí je například snížení platů státních zaměstnanců pro letošní rok o 5 procent a jejich zmrazení na rok příští, zmrazení důchodů, zrušení porodného, 6 miliard eur uspořených ve veřejném sektoru.

Tato tvrdá opatření mají srazit schodek, který se loni vyšplhal na 11,2 procenta, na šest procent v příštím roce. Jejich schválení experti očekávali a bude mít podle nich uklidňující vliv na finanční trhy.

Pranic se však nelíbí španělským odborům, které kvůli úspornému balíčku hrozí generální stávkou. Premiér Jose Luis Rodríguez Zapatero ale upozornil, že se vláda tomuto tlaku nepoddá. Navíc plánuje do několika týdnů uvalit daň na nejbohatší Španěly, tedy ty, jejichž majetek má vyšší hodnotu než milion eur.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy