Ropa je za 120. Nomura píše černý scénář: 220 za barel

Investiční web
24. 2. 2011 9:37
Cena ropy prudce stoupá kvůli vývoji na Blízkém východě.
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump | Foto: Reuters

Praha - Jestli se k chaosu, který panuje v Libyi, připojí Alžír, mohou ceny ropy vyletět až na 220 USD za barel. Tak vypadá "nejhorší možný scénář" podle analytiků z japonské banky Nomura.

Analytici v Nomura Securities porovnali situace během války v Zálivu (1990-1991), kdy cena ropy vzrostla o 130 procent.

Jestli Libye a Alžír přeruší těžbu, sníží se volná kapacita zemí skupiny OPEC na 2 mil. barelů denně, což je hodnota, která byla naposled během války v zálivu a také v roce 2008, kdy se ropa dostala na 147 USD za barel.

Nomura obhajuje svůj „nejhorší možný scénář" také tím, že v letech 1990 až 1991 nebylo na trhu tolik spekulantů, kteří by navíc růst cen umocnili.

Ve čtvrtek ceny ropy Brent vyletěly dramaticky o osm procent na hranici 120 dolarů za barel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy