Ropa je za 120. Nomura píše černý scénář: 220 za barel

Investiční web
24. 2. 2011 9:37
Cena ropy prudce stoupá kvůli vývoji na Blízkém východě.
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump | Foto: Reuters

Praha - Jestli se k chaosu, který panuje v Libyi, připojí Alžír, mohou ceny ropy vyletět až na 220 USD za barel. Tak vypadá "nejhorší možný scénář" podle analytiků z japonské banky Nomura.

Analytici v Nomura Securities porovnali situace během války v Zálivu (1990-1991), kdy cena ropy vzrostla o 130 procent.

Jestli Libye a Alžír přeruší těžbu, sníží se volná kapacita zemí skupiny OPEC na 2 mil. barelů denně, což je hodnota, která byla naposled během války v zálivu a také v roce 2008, kdy se ropa dostala na 147 USD za barel.

Nomura obhajuje svůj „nejhorší možný scénář" také tím, že v letech 1990 až 1991 nebylo na trhu tolik spekulantů, kteří by navíc růst cen umocnili.

Ve čtvrtek ceny ropy Brent vyletěly dramaticky o osm procent na hranici 120 dolarů za barel.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy