Ropa je za 120. Nomura píše černý scénář: 220 za barel

Investiční web
24. 2. 2011 9:37
Cena ropy prudce stoupá kvůli vývoji na Blízkém východě.
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump | Foto: Reuters

Praha - Jestli se k chaosu, který panuje v Libyi, připojí Alžír, mohou ceny ropy vyletět až na 220 USD za barel. Tak vypadá "nejhorší možný scénář" podle analytiků z japonské banky Nomura.

Analytici v Nomura Securities porovnali situace během války v Zálivu (1990-1991), kdy cena ropy vzrostla o 130 procent.

Jestli Libye a Alžír přeruší těžbu, sníží se volná kapacita zemí skupiny OPEC na 2 mil. barelů denně, což je hodnota, která byla naposled během války v zálivu a také v roce 2008, kdy se ropa dostala na 147 USD za barel.

Nomura obhajuje svůj „nejhorší možný scénář" také tím, že v letech 1990 až 1991 nebylo na trhu tolik spekulantů, kteří by navíc růst cen umocnili.

Ve čtvrtek ceny ropy Brent vyletěly dramaticky o osm procent na hranici 120 dolarů za barel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy