Ropa je za 120. Nomura píše černý scénář: 220 za barel

Investiční web
24. 2. 2011 9:37
Cena ropy prudce stoupá kvůli vývoji na Blízkém východě.
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump
Ropa stoupá strmě nahoru, brzo to pocítíme na cenách u pump | Foto: Reuters

Praha - Jestli se k chaosu, který panuje v Libyi, připojí Alžír, mohou ceny ropy vyletět až na 220 USD za barel. Tak vypadá "nejhorší možný scénář" podle analytiků z japonské banky Nomura.

Analytici v Nomura Securities porovnali situace během války v Zálivu (1990-1991), kdy cena ropy vzrostla o 130 procent.

Jestli Libye a Alžír přeruší těžbu, sníží se volná kapacita zemí skupiny OPEC na 2 mil. barelů denně, což je hodnota, která byla naposled během války v zálivu a také v roce 2008, kdy se ropa dostala na 147 USD za barel.

Nomura obhajuje svůj „nejhorší možný scénář" také tím, že v letech 1990 až 1991 nebylo na trhu tolik spekulantů, kteří by navíc růst cen umocnili.

Ve čtvrtek ceny ropy Brent vyletěly dramaticky o osm procent na hranici 120 dolarů za barel.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 26 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy