Ceny ropy půjdou nahoru bez ohledu na dění v Libyi

Radim Klekner Radim Klekner
24. 2. 2011 9:17
Cenový šok se letos ještě nečeká, přijde ale nejpozději do roku 2015
Ceny ropy vystoupily ve světě na 108,6 dolarů za barel
Ceny ropy vystoupily ve světě na 108,6 dolarů za barel | Foto: Reuters

Tripolis - Společenské zemětřesení, které nyní prožívá řada zemí arabského světa včetně Libye, vyhnalo ceny ropy na dvouapůlleté maximum.

Mnohem větší nárůst cen ale očekává svět v příštích letech. A to bez ohledu na to, zda podobné revoluce čekají i další producenty černého zlata.

Libye vyváží do Evropské unie přibližně sedmdesát procent z 1,6 milionu barelů ropy, které každý den exportuje. Především do Itálie, Německa, Francie a Španělska. To jsou ovšem jen necelá dvě procenta současné těžby ve světě.

Produkce suroviny se pohybuje okolo 85 milionů barelů ropy denně. Do ropného ekvivalentu je přitom započítávána i těžba z ropných břidlic, zkapalněný zemní plyn či bionafta a celosvětová produkce je uměle navyšována čerpáním ze strategických zásob.

Už v roce 2015 má ale toto číslo podle předpovědí Mezinárodní agentury pro energii (IEA) klesnout na 80 milionů barelů. Spotřeba zároveň stoupne na nejméně 90 milionů barelů denně.

Jen krátkodobé navýšení těžby

Nárůst cen ropy a tím i pohonných hmot je proto v příštích letech neodvratný. Zastavit by jej mohl jen nárůst těžby nebo pokles poptávky. Ani jedno, ani druhé není vzhledem k tenčícím se zásobám černého zlata a bouřlivému ekonomickému rozvoji, který čeká dvě nejlidnatějšího země světa, Čínu a Indii, myslitelné.

Mezinárodní organizace pro energii byla nucena svolat krizové zasedání
Mezinárodní organizace pro energii byla nucena svolat krizové zasedání | Foto: Reuters

Připouští to ostatně i výkonný ředitel koncernu Vitol Ian Taylor, šéf největší společnosti na světě obchodující s ropou.

"V severní Africe a na Blízkém východě nyní panuje obrovská nejistota a očekává se, že to může přispět k nárůstu cen," řekl Taylor agentuře Reuters.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ale podle něj bude alespoň krátkodobě schopna těžbu navýšit, aby nahradila výpadky vzniklé v souvislosti s posledním děním v Tunisku, Egyptě a Libyi.

"Pokud OPEC dodá na trh více barelů, což očekáváme, že se stane někdy v první polovině tohoto roku, ceny by se měly stabilizovat někdy mezi 90 a 100 dolary za barel," snaží se uklidnit finanční trhy i běžné spotřebitele.

Znovu za 150 dolarů?

Otřesy na Blízkém východě ovlivnily cenu lehké americké ropy, která ve středu večer vystoupala na 100 dolaru za barel. Projevily se také na směsné ropě Brent, pocházející z ložisek v Severním moři. Její cena se sice nad cenou lehké americké ropy pohybuje trvale, ve čtvrtek ráno se ale vyšplhala k hranici 120 dolarů za barel.

Spotřebitele zajímá jediné: kam až stoupne cena pohonných hmot
Spotřebitele zajímá jediné: kam až stoupne cena pohonných hmot | Foto: Reuters

Rozdíl mezi oběma cenami jen dokládá, jak výrazně přesahuje objem dodávek do USA export do EU.

A právě na to upozorňuje šéf Vitolu Ian Taylor. Množství ropy, které plyne do Evropy, se podle něj jen sotva podaří dlouhodobě navýšit.

Jediný producent, který by byl skokově schopen zvednout objem těžby, je totiž Saúdská Arábie. A ta se k tomu nechystá, protože si uvědomuje, že její zásoby začínají být silně limitovány.

Saúdský ministr ropného průmyslu Alí al-Naímí sice tvrdí, že OPEC nyní dokáže výpadky těžby v Libyi pokrýt, s dlouhodobými prognózami je ale také opatrný.

Skoupý na slovo je i generální tajemník organizace OPEC, Libyjec Abdulláh Badrí.

"Potřebujeme, aby se situace uklidnila, abychom viděli, jaký vliv to vše bude mít na trh," tvrdí.

Nikdo ovšem nedokáže vyloučit, že se ropa do čtyř let nedostane k hranici 150 dolarů, kam ji v roce 2008 vyhnal přízrak rychle se blížící celosvětové finanční krize.

Analytici banky Nomura nyní dokonce přišli se scénářem, podle kterého by ropa mohla být i za 220 dolarů. Vycházejí z předpokladu, že za války u Perského zálivu v letech 1990-91 cena suroviny vzrostla dočasně o 130 procent. Poukazují také na to, že dnes je na trhu mnohem více spekulantů než tehdy.

Odhadnout, kam až se ropa vyšplhá, se ale po předchozích zkušenostech neodvažuje nikdo. Všem je ovšem jasné, že indexy půjdou nahoru a výrazně to ovlivní světovou ekonomiku.

"Pokud udržíme ceny na sto dolarech za barel po celý rok 2011, můžeme vytvořit stejnou hrozbu krize jako v roce 2008," tvrdí výkonný ředitel IEA Nobuo Tanaka.

V ČR se poslední otřesy na Blízkém východě projevily v uplynulém týdnu nárůstem cen benzinu o deset haléřů. Nafta zdražila o půl koruny.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy