Reforma Wall Streetu americkým Senátem neprošla

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
27. 4. 2010 9:45
Demokraté nezískali ani jediný potřebný republikánský hlas.
Banky by si podle reformy měly nastřádat na příští záchranný padák. Ilustrační foto.
Banky by si podle reformy měly nastřádat na příští záchranný padák. Ilustrační foto. | Foto: Adam Hradílek

Washington - Jediný hlas z řad republikánů chyběl na včerejším jednání amerického Senátu demokratům, aby protlačili svou reformu Wall Streetu. Snahy o zavedení přísnějších pravidel pro banky se však demokraté, v čele s prezidentem Barackem Obamou, nevzdávají.

Prezidenta přístup republikánů rozezlil. "Hluboce mě zklamalo, že republikáni v Senátu jednotně hlasovali proti umožnění začátku veřejné debaty o reformě Wall Streetu. Reforma, na níž obě strany pracovaly déle než rok, by zabránila opakování podobné. Vyzývám proto Senát, aby se vrátil do práce a upřednostnil zájmy země před stranickými," prohlásil po hlasování Obama.

Demokraté jsou odhodlaní hlasovat o reformě znovu a znovu, dokud sveřepý odpor republikánů neprolomí. Mají v senátu 59 křesel, ale potřebují 60 hlasů, aby reformu prosadili.

Republikánům nejvíc vadí návrh na vytvoření speciálního fondu pro záchranu finančních institucí v nouzi. Počítá s tím, že do fondu budou přispívat samotné banky a nastřádají v něm 50 miliard dolarů.

Kromě záchranné sítě v podobě fondu má reforma například víc chránit běžné spotřebitele, ale i akcionáře, kterým by dala vliv na odměny manažerů firem a složení jejich vedení.

Republikáni reformu kritizují i proto, že je podle nich příliš rozsáhlá a příliš podporuje vládní pravomoci. A pro případ, že by jejich jednání s demokraty selhala, chystají vlastní návrh zákona.

Větší kontrola na Wall Street má podle průzkumů veřejného mínění mezi Američany dvoutřetinovou podporu. Mají totiž pocit, že zatímco oni přicházeli o práci a domovy, banky na krizi, kterou spustily, nijak netratily, protože je zachránil stát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy