Qantas koupí boeingy za 10 miliard USD

14. 12. 2005 9:32
Sydney - Australská letecká společnost Qantas Airways koupí od amerického výrobce letadel 65 strojů s označením 787 Dreamliner.
ilustračí fotografie
ilustračí fotografie | Foto: Aktuálně.cz

Informovala o tom dnes australská společnost v prohlášení a dodala, že získala i předkupní právo na dalších 50 letadel. Hodnota objednávky podle ceníku činí deset miliard dolarů.

Qantas, který je osmou největší leteckou společností na světě podle tržní hodnoty, by měl první letadlo získat v srpnu 2008. Stanovená cena je pouze katalogová, závěrečná cena však bývá často nižší.

Aerolinie dodaly, že si vybraly letadlo B787 díky jeho ceně, ale také technologii, úsporné spotřebě pohonných hmot a vzdálenosti, na kterou je schopno létat. Letecké společnosti v poslední době investují více do letadel s nižší spotřebou, protože se jim zvyšují náklady na pohonné hmoty.

Airbus i Boeing: letos přes 100 milirad dolarů

Letošní rok je zatím rekordním v počtu objednávek letadel pro oba hlavní výrobce, tedy americkou firmu Boeing i evropskou Airbus. Obě společnosti si letos zajistily objednávky v hodnotě více než 100 miliard dolarů.

Objednávka od firmy Qantas podpoří Boeing v bitvě o letošní prvenství v zajištěných objednávkách s Airbusem. Boeing podle svých internetových stránek získal do konce listopadu objednávky na 800 letadel.

Airbus si do konce října zajistil objednávky na 494 letadel, avšak od té doby podepsal mimo jiné dohodu o dodávkách 150 letadel do Číny za deset miliard dolarů, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy