Průmysl v EU nechal krizi za sebou,ale rostl pomaleji

Veronika Skálová Veronika Skálová
14. 6. 2010 11:50
Irsko, Řecko a Bulharsko ovšem krizové vody stále neopouštějí
Evropský průmysl je nyní na úrovni roku 2003. Ilustrační foto.
Evropský průmysl je nyní na úrovni roku 2003. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Průmysl v zemích platících eurem i v celé Unii už zřetelně opouští krizové vody a míří vzhůru. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat vzrostla za měsíc od března do dubna průmyslová produkce v eurozóně o 0,8 procenta a v celé Unii o 0,5 procenta. Nárůst však zpomalil. V předchozím měsíci rostla výroba o 1,5 procenta v eurozóně a o 1,4 procenta v celé Unii.

Výsledek vypadá ještě optimističtěji při porovnání s loňským rokem. Ve druhém čtvrtletí loňského roku totiž dosáhly hodnoty průmyslové výroby téměř historického minima. Ve srovnání s loňským dubnem byla výroba sedmadvacítce letos o 7,8 procenta výše, v zemích eurozóny pak o 9,5 procenta výš než před rokem.

Zpět do předkrizové úrovně ale členským zemím chybí ještě pořádný kus cesty. Dubnové údaje dosahují přibližně na úroveň roku 2003

Nejvíce roste Litva

Průmyslová výroba v meziměsíčním srovnání rostla ve dvanácti zemích unie, poklesla v devíti. O zbývajících šesti zatím nejsou k dispozici data. Nejvyšší nárůst zaznamenala Litva se šesti procenty, Estonsko s růstem o 2,4 procenta a Dánsko o 2,2 procenta. Smutný rekord největších propadů drží Irsko s poklesem o 10,9 procenta za měsíc, Portugalsko s poklesem o 4,4 procenta a Řecko s poklesem o 3,4 procenta.

Kvůli nízkým údajům loňského roku vyšla většina zemí z meziročního srovnání dobře - průmyslová výroba rostla v osmnácti zemích a klesala pouze v Řecku (o 6,4 procenta) Irsku (o 2,4 procenta) a Bulharsku (o 2,6 procenta).

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy