Potvrzeno: Šéf Hyundai vyvázl s podmínkou

alt, Reuters
3. 6. 2008 10:43
Čong Mong-ku může dál vést světovou šestku
Čong Mong-ku
Čong Mong-ku | Foto: Reuters

Soul - S podmínečným trestem dnes odešel od soudu šéf jihokorejské automobilky Hyundai Čong Mong-ku.

Ten se svými spolupracovníky vytvářel černé fondy, ze kterých firma mimo jiné uplácela vládní úředníky. Obžaloba žádala šest let vězení, soud ale potvrdil dřívější rozsudek, tedy tři roky podmíněně s pětiletým odkladem.

"Čong zpronevěřil značnou částku, ale ta byla použita především na chod firmy, ne na jeho osobní účely," řekl podle agentury Reuters soudce při vynášení verdiktu.

Skandál vypukl už v roce 2006, loni šéf šesté největší automobilky světa přiznal vinu a byl odsouzen. Korejský nejvyšší soud ale verdikt vrátil k přezkoumání.

Rozhodnutí by mohlo znovu rozproudit debatu o moci obřích rodinných konglomerátů, takzvaných čebolů, uvedla agentura Reuters. S těmito firmami se podle některých kritiků kvůli jejich vlivu na jihokorejskou ekonomiku dosud zacházelo v rukavičkách.

Na druhou stranu, pro automobilku Hyundai rozhodnutí znamená konec obav o to, kdo ji povede v tvrdé zahraniční konkurenci a stagnujícím domácím trhu. Sedmdesátiletý Čong rozhoduje ve firmě o většině důležitých otázek.

Tento týden by se Čong měl zúčastnit položení základního kamene továrny Hyundai v Petrohradu, první v Rusku. V plném proudu je i výstavba továrny v severomoravských Nošovicích.

Čtěte dále:
Šéf Hyundai u soudu: prokurátor žádá 6 let vězení
Hyundai chystá auto pro chudé. Stát bude 57 tisíc
Úřad vyzval Hyundai: Zastavte práce v Nošovicích
Klíčová cesta pro Hyundai:Stát dostává drahé nabídky

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy