Nejobdivovanější? Apple našel trik, jak neplatit daně

Tereza Holanová Tereza Holanová
21. 5. 2013 14:05
Podle amerických senátorů nezdanil technologický gigant přes 70 miliard dolarů
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Washington - Je jeden z největších daňových poplatníků v USA zároveň největším únikářem? V takovém světle nyní američtí senátoři ukázali technologického giganta Apple.

Výrobce smartphonů a tabletů, který dokázal přitáhnout miliony zákazníků na svoji "filozofii", podle nich v uplynulých čtyřech letech nezdanil desítky miliard dolarů. Informuje o tom list The New York Times.

Apple to zvládl pomocí jednoduchého, ovšem komplexního systému, zjistili vyšetřovatelé. Zakládá totiž dceřiné společnosti v zahraničí, čímž se podle amerických zákonů zbavuje povinnosti platit daně ve Státech.

Zároveň si vybírá ale takové země, jejichž legislativa nařizuje hradit odvody v zemi, ze které je firma řízena a kde se koná zasedání správní rady. Což se děje v Kalifornii. Apple tedy nemusí platit nikde, což podle senátorů také neučinil. Jelikož se tak dělo v rámci zákona, jedná se podle politiků o etický problém, z porušení zákona Apple nikdo neobvinil.

Daňové úniky? Apple nesouhlasí

Podle vyšetřovatelů takto Apple mezi lety 2009 až 2012 nepřiznal Americké daňové správě (IRS) nejméně 74 miliard dolarů. Nejviditelnějším příkladem má být dcera v Irsku nazvaná Apple Operations International (A.O.I.).

Přímo Apple ale ve svém pondělním prohlášení píše, že žádné daňové triky nevyužívá. 

"Nebereme si v zahraničí půjčky, abychom mohli financovat operace v USA, nemáme peníze na ostrově v Karibiku, ani účet na Kajmanských ostrovech," uvádí.

Zároveň se vedení skupiny brání tomu, že by A.I.O. existovala pouze kvůli daňovým únikům. "Plní významné obchodní funkce, které podporují a zvyšují náš úspěch na zahraničních trzích," stojí v dokumentu. Zástupci připomínají, že v cizině loni vytvořil 61 procent svých tržeb.

Stejně tak se ozval irský místopředseda vlády Tánaiste Eamon Gilmore.

"Náš daňový systém je velmi transparentní a čistý. Na všechny firmy se vztahuje stejná sazba daně, že je vše v pořádku, potvrdila i OECD," řekl v úterý pro stanici Irish Radio s tím, že Irsko není žádný daňový ráj, který by pomáhal Applu ukrývat miliardy dolarů.

Velká drzost, i když platí nejvíce

Experti označili taktiku Applu za "schéma" a "něco nevídaného", profesor Edward Kleinbard z Univerzity Jižní Karolíny v Los Angeles dokonce hovoří o neuvěřitelné drzosti.

Případ Applu podle politiků nestojí za zmínku pouze kvůli objemu předpokládané ulité částky, ale také kvůli velikosti a významu firmy. Ta je považována za jednoho z největších poplatníků v USA vůbec - loni tu podle Cooka odvedla na daních přes šest miliard dolarů.

Zároveň se jedná o významného zaměstnavatele. Přímo Apple předpokládá, že napomohl ve Státech vytvořit na 600 tisíc míst, ať už přímo ve společnosti, nebo v souvisejících odvětvích, jako je logistika nebo vývoj softwaru.

Jak The New York Times zdůrazňuje, Apple není zdaleka jediný, kdo využívá složitou firemní strukturu či daňové ráje, aby se vyhnul odvodům. V uplynulých měsících evropské autority informovaly, že podobné strategie uplatňují také například Google, Amazon či řetězec Starbucks.

"Kvůli těmto strategiím musí Washington více a stále intenzivněji spoléhat na daně z mezd a daně z příjmu fyzických osob, aby bylo z čeho financovat vládní politiku," kritizují experti. V roce 2011 se například na zmíněné dani z příjmu vybralo 1,1 bilionu dolarů, zatímco podniky odvedly jen 181 miliard.

Zákazníkům je to jedno

Na filozofii Applu, díky které si drží významnou část svých zákazníků, ale aktuální zpráva podle analytiků nebude mít vliv. "Nemyslím si, že by ve své filozofii měl Apple cokoliv o zdaňování, placení daní," komentuje Radim Dohnal ze Saxo Bank.

Podle Dohnala nehrozí, že by se spotřebitelé či investoři kvůli tomu přestali s firmou identifikovat. "Málokterý retailový investor se rozhoduje, zdali akcie držet podle daňových dohadů," říká.

Totéž si myslí Tomáš Menčík ze skupiny Cyrrus. "Úkolem" Applu je podle něj dělat inovativní produkty, určovat trendy, budovat vize.

"Nevím o tom, že by filozofie zněla utrácet na daních více, než je třeba," vysvětluje. "Já v tom nevidím nic špatného. Stejně jako každá jiná firma se snaží optimalizovat daňovou zátěž. A pokud to dělají v mezích zákona, tak proč ne," doplňuje analytik. Optimalizovat odvody se podle něj snaží všichni, Apple je akorát více na očích.

Souhlasí i hlavní investiční stratég ČP Invest Michal Valentík. "Nepředvídám, že by to mělo mít významný dopad na hospodaření firmy potažmo na její prodeje," předpokládá. Zákazníci si podle něj kupují iPady či iPhony kvůli jednoduchému ovládání a proto, že jsou tyto výrobky jednoduše módní, a otázka řádného placení daní je pro ně na druhé koleji.

Jak připomíná Menčík, fanoušci Apple nezavrhli ani v minulosti, když už se jej týkal jiný etický problém - loni na jaře se dostaly do médií podrobnosti o pracovních podmínkách v továrnách Foxconn.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy