Krize v USA: Ještě větší, než si vláda dosud myslela

ČTK ČTK
31. 7. 2009 16:10
Nejnovější odhad růstu HDP: Lidé méně utráceli, výdaje snížili i stavitelé
Foto: Reuters

Washington - Hospodářská recese loni ve Spojených státech představovala větší útlum, než si americká vláda dosud myslela. Ministerstvo obchodu dnes zveřejnilo odhad, že se hrubý domácí produkt USA loni zvýšil jen o 0,4 procenta, zatímco statistiky dosud uváděly růst o 1,1 procenta.

Za snížením odhadu je několik faktorů. Spotřebitelé loni snížili výdaje o 0,2 procenta, zatímco se předběžně uváděl nárůst o pětinu procenta. Hlouběji se proti dosavadním předpokladům v minulém roce propadl také trh s bydlením. Stavitelé loni snížili výdaje o 22,9 místo o 20,8 procenta.

Podívejte se na vtipy o krizi:

Ekonomická aktivita USA se ukázala v nepříznivém světle již na začátku minulého roku. Proti předchozímu odhadu, že se HDP v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta, nyní ministerstvo uvádí 0,7 procenta poklesu.

Ve druhém loňském čtvrtletí ekonomika rostla. Ale slaběji, než se myslelo. Pokles za třetí čtvrtletí byl proti předběžným číslům výraznější a poslední čtvrtletí minulého roku ukázalo přepočtený roční pokles o 5,4 procenta. Proti předběžnému odhadu 6,3 procenta ale představuje zpřesněný údaj úlevu.

Od roku 1929 do roku 2008 byl průměrný roční růst ekonomiky 3,4 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy