Konec krize: Evraz snížil ztrátu z miliardy na čtvrt

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
2. 9. 2010 13:10
Ocelárna to přičítá ekonomickému oživení.
Vítkovické ocelárny spadají pod Evraz do roku 2005. Ilustrační foto,
Vítkovické ocelárny spadají pod Evraz do roku 2005. Ilustrační foto, | Foto: Eva Matějková

Moskva - Oživení světové ekonomiky snížilo ztrátu ruské ocelárny Evraz Group o více než dvě třetiny. Zatímco gigant, který působí i ve vítkovických hutích, loni tratil za pololetí téměř miliardu dolarů, letos činí za šest měsíců čistá ztráta 270 milionů dolarů.

Tržby společnosti vzrostly ve srovnání s loňským rokem o 38 procent na 6,38 miliardy dolarů.

"Během prvního pololetí jsme viděli pokračování umírněného oživování světové ekonomiky, které vedlo k nárůstu poptávky po oceli na všech našich klíčových trzích," uvedl generální ředitel podniku Alexander Frolov.

Zisk před zdaněním se druhému největšímu výrobci oceli v Rusku zvýšil téměř o 150 procent na 1,15 miliardy dolarů.

Vítkovické ocelárny spadají pod Evraz Group od roku 2005. Letos v červenci společnost odstavila ocelárnu kvůli sporům s ArcelorMittal Ostrava o cenu dodávaného surového železa.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy