Inflace v Řecku klesla na 1,7 procenta, dál padá průmysl

ČTK ČTK
9. 4. 2012 12:10
Inflace v Řecku klesá už delší dobu, což je podle expertů výsledek úsporných opatření
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény - Míra inflace v Řecku podle tamní metodiky v březnu meziročně zpomalila na 1,7 procenta, zatímco v únoru byla na 2,1 procenta.

Podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen, který slaďuje metodiku výpočtu v celé Evropské unii, inflace klesla na 1,4 z únorových 1,7 procenta. Oznámil to tamní statistický úřad. V silném propadu v únoru pokračovala průmyslová výroba.

Inflace v Řecku vytrvale klesá už delší dobu, což je podle expertů výsledek drastických úsporných opatření. K těm vláda sáhla, aby země mohla čerpat mezinárodní finanční pomoc. Úsporná opatření ale snižují příjmy obyvatel, čímž přispívají k propadu poptávky. To je hlavní příčina poklesu inflace.

Co se průmyslové výroby týče, ta v únoru zrychlila propad. Meziročně se snížila o 8,3 procenta, zatímco v lednu její pokles činil rovných pět procent. Z toho zpracovatelský sektor spadl o 10,6 procenta, o měsíc dříve jeho propad činil 6,3 procenta.

Dalších 130 miliard

Řecko se před dvěma lety stalo první zemí eurozóny, která nezvládla splácet dluhy a musela požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Od ostatních členů Evropské unie a od Mezinárodního měnového fondu si Atény zajistily zhruba 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

 

Vzhledem k tomu, že částka by na vyřešení všech problémů nestačila, Řecko dostalo před nedávnem příslib čerpání dalších zhruba 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč).

I když Řecko a jeho dluhová krize už dva roky zaměstnává celou eurozónu, objem řecké ekonomiky tvoří jen asi 2,5 procenta ekonomiky eurozóny.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy