ICQ se stěhuje k ruskému spolumajiteli Facebooku

Veronika Skálová Veronika Skálová
28. 4. 2010 16:39
Americký AOL prodává populární program za polovinu ceny, kterou za něj zaplatil.

New York - Ze Spojených států do Moskvy se přesunul oficiální domov jednoho z nejrozšířenějších komunikačních nástrojů ICQ. Jeho dosavadní majitel, americká společnost AOL se dohodla na prodeji s ruským internetovým gigantem Digital Sky Technologies (DST).

Zatímco původně izraelskou firmu koupil AOL v roce 1998 za 407 milionů dolarů, prodává ji nyní za méně než polovinu této sumy - za 187,5 milionu.

ICQ se po svém zrodu v izraelské společnosti Mirabilis v roce 1996 stalo rychle senzací. Postupem času však služba nabobtnala natolik, že řada jejích uživatelů přešla k méně náročným aplikacím.

V současnosti je program dostupný v 16 jazycích. Osmdesát procent jeho uživatelů patří do věkové skupiny 13 až 29 let a jsou průměrně připojeni k této službě pět hodin denně.  Největší úspěchy slaví ICQ v současné době právě v Rusku, ale i Německu, Česku a Izraeli.

Prioritou je Rusko a východní Evropa

"Získání ICQ je strategickým rozšířením našeho působení v Rusku a východní Evropě. Dlouhé trvání a velká základna uživatelů představují skvělou příležitost pro posílení naší pozice v regionu," konstatoval Juri Milner, výkonný ředitel DST.

Důvodem k prodeji zavedené značky se pro AOL stala právě síla původně revolučního programu v regionu východní Evropy. Těžiště aktivit AOL totiž leží ve Spojených státech, kde pozice ICQ zdaleka není tak dobrá.

Společnost DST vznikla v roce 2005 a rychle se stala největší internetovou společností v rusky hovořících zemích a na východoevropských trzích. Mimo jiné má podíl také ve vlastnictví Facebooku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy