Hořické trubičky získaly ochranu Evropské unie

Dušan Klimeš
17. 5. 2007 11:15
Česko boduje a má další chráněný výrobek
Foto: Exver Food

Brusel - Již čtvrtá tradiční česká specialita dostala od Evropské unie zelenou a byla jí přiznána ochrana zeměpisného původu.

Výroba pravých Hořických trubiček by tak od pátku měla být oficiálně spjata s Hořicemi a okolím. Získají punc exkluzivity v rámci celé Evropské unie.

"Název Hořické trubičky budou moci používat jen místní výrobci této potravinářské speciality a nikoli výrobci nejrůznějších napodobenin, kteří na této značce parazitují," říká lidovecký europoslanec Jan Březina, který se tématem ochrany výrobků zabývá.

Foto: Aktuálně.cz

Další v řadě

Kromě trubiček již byl ochranný statut přiznán Štramberským uším, Pohořelickému kapru a Žateckému chmelu. Již při vstupu do Evropské unie si Česko vyžádalo ochranu pro tři českobudějovická piva.

Nyní je ve hře dalších pět výrobků, u kterých byla již přezkoumána žádost a návrh na přidělení ochrany byl zveřejněn v unijním věstníku. Běží tak půlroční lhůta, během níž mohou padat námitky proti přidělení.

Ochrana označení

  • Ochrana zeměpisného značení se týká výrobků, u nichž je aspoň část výrobního procesu (suroviny, proces zrání) spjata s oblastí její výroby.
  • Chráněný název je vyhražen jen pro výrobce na určitém území. Může vydán buď jen pro jednoho výrobce nebo pro daný výrobek z produkce více firem
  • Chráněné výrobky požívají vyšší právní ochranu a nemusí splňovat některé normy EU, pokud by to narušilo výrobní postup
  • Bývá vydávána především na sýry, ovoce, zeleninu, maso a další potraviny

Koncem dubna začala běžet i lhůta pro Karlovarské oplatky, které by se mohly stát vůbec nejožehavějším výrobkem.

Originalitu této pochutiny si totiž nárokuje i německá strana.

"U Karlovarských oplatků se zatím nenaplňují černé scénáře předpovídající nesouhlasnou reakci německých výrobců. Zatím žádné oficiální námitky nedorazily," říká Březina.

Na případné námitky ale zároveň čeká například Třeboňský kapr, Mariánskolázeňské oplatky či Pardubický perník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy