Evropský průmysl vyrobil v září méně než v srpnu

Veronika Skálová Veronika Skálová
12. 11. 2010 12:37
Meziročně průmysl v Unii i eurozóně rostl o víc než 5 procent.
Průmyslová produkce ve srovnání s loňským rokem rychle roste. Ilustrační foto.
Průmyslová produkce ve srovnání s loňským rokem rychle roste. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Mírný pokles po srpnovém růstu zaznamenal v září průmysl v Evropské unii. Výroba se snížila v celé sedmadvacítce o 0,5 procenta, v zemích platících eurem to bylo dokonce 0,9 procenta. Údaje dnes zveřejnil Eurostat.

Původní údaj za srpen udával pro eurozónu jednoprocentní růst průmyslové produkce, Eurostat jej upřesnil na 1,1 procenta. V celé Unii byl růst upřesněn na 0,9 procenta oproti původním 0,8 procenta.

Meziroční nárůst výroby byl podstatně vyšší - v eurozóně o 5,2 procenta a v Unii o 5,8 procenta. Důvodem je jednoznačně nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy na průmysl silně působila ekonomická krize.

Největší růst je v Estonsku

Pokles ve srovnání s loňským zářím zaznamenali statistici pouze ve třech zemích, největší byl v Řecku, kde produkce klesla o 7,6 procenta. Naopak největší růst vykázalo Estonsko o 31,1 procenta.

Ve srovnání po sobě jdoucích měsíců se průmyslová výroba zvýšila nejvíc v Irsku, o 7,9 procenta, nejvíc se naopak propadla na Maltě, o 5,6 procenta. Český průmysl vykázal podle Eurostatu růst výroby o 1,1 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy