Ekonomika padá do dekády ztrát, větří šéfka MMF

Karel Toman
10. 11. 2011 10:15
Globální ekonomice hrozí sestupná spirála nejistoty a kolapsu, varuje Christine Lagardeová
Foto: Reuters

Peking - Prezidentka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala, že globální ekonomice hrozí pád do "ztracené dekády".

Pokračující dluhová krize v Evropě podle ní vyústila v nejistý výhled pro hospodářství celého světa.

Ztracená dekáda je termín, který se vžil pro pojmenování vleklé stagnace, do které upadlo Japonsko po splasknutí tamní realitní bubliny koncem 80. let a z které se dosud zcela nevzpamatovalo.

Lagardeová ve svém proslovu v Pekingu prohlásila, že snahy o řešení krize sice jdou dobrým směrem, ale pro návrat důvěry na finanční trhy je potřeba udělat víc.

Svět musí jednat odvážně a společně

"Chápeme, že pokud nebudeme jednat odvážně a pokud nebudeme jednat společně, ekonomika celého světa riskuje sestupnou spirálu nejistoty, finanční nestability a možného kolapsu globální poptávky," citovala Lagardeovou BBC.

"Mohlo by nám hrozit to, co někteří komentátoři už teď nazývají ztracenou dekádou," dodala.

Její poznámky přicházejí v době, kdy se dluhová krize rozšiřuje z periférie eurozóny na její největší členy, především Itálii. Zároveň však také panují obavy o hospodářský růst USA, který se nedaří výrazněji oživit, a kde panuje nebývale vysoká nezaměstnanost.

Kombinace těchto dvou faktorů bude mít podle Lagardeové nepříznivý vliv na celý svět.

Mraky na obzoru už má i Čína

"Na obzoru se zjevně rýsují mraky. Konkrétně na obzoru rozvinutých ekonomik a obzvlášť v Evropské unii a Spojených státech," řekla Lagardeová.

EU a USA jsou přitom dvě největší odbytiště pro Asii, takže vyhlídky nejsou dobré ani pro její dosud raketový růst. Začíná se to projevovat už i v číslech.

Index nových zakázek v Číně v říjnu poklesl na 50,5 oproti 51,3 bodům ze září. Zpomalení Číny by při stagnujících ekonomikách Západu znamenalo pro globální růst poslední ránu.

Lagardeová proto apelovala na Čínu, aby svou exportně orientovanou ekonomiku začala více pohánět domácí spotřebou, a posunula se tak na dlouhodobě udržitelnou dráhu růstu. Peking k tomu podle ní musí dovolit rychleji zhodnotit svou měnu. To po Číně už dlouho žádají hlavně USA.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy