Ekonomika padá do dekády ztrát, větří šéfka MMF

Karel Toman
10. 11. 2011 10:15
Globální ekonomice hrozí sestupná spirála nejistoty a kolapsu, varuje Christine Lagardeová
Foto: Reuters

Peking - Prezidentka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala, že globální ekonomice hrozí pád do "ztracené dekády".

Pokračující dluhová krize v Evropě podle ní vyústila v nejistý výhled pro hospodářství celého světa.

Ztracená dekáda je termín, který se vžil pro pojmenování vleklé stagnace, do které upadlo Japonsko po splasknutí tamní realitní bubliny koncem 80. let a z které se dosud zcela nevzpamatovalo.

Lagardeová ve svém proslovu v Pekingu prohlásila, že snahy o řešení krize sice jdou dobrým směrem, ale pro návrat důvěry na finanční trhy je potřeba udělat víc.

Svět musí jednat odvážně a společně

"Chápeme, že pokud nebudeme jednat odvážně a pokud nebudeme jednat společně, ekonomika celého světa riskuje sestupnou spirálu nejistoty, finanční nestability a možného kolapsu globální poptávky," citovala Lagardeovou BBC.

"Mohlo by nám hrozit to, co někteří komentátoři už teď nazývají ztracenou dekádou," dodala.

Její poznámky přicházejí v době, kdy se dluhová krize rozšiřuje z periférie eurozóny na její největší členy, především Itálii. Zároveň však také panují obavy o hospodářský růst USA, který se nedaří výrazněji oživit, a kde panuje nebývale vysoká nezaměstnanost.

Kombinace těchto dvou faktorů bude mít podle Lagardeové nepříznivý vliv na celý svět.

Mraky na obzoru už má i Čína

"Na obzoru se zjevně rýsují mraky. Konkrétně na obzoru rozvinutých ekonomik a obzvlášť v Evropské unii a Spojených státech," řekla Lagardeová.

EU a USA jsou přitom dvě největší odbytiště pro Asii, takže vyhlídky nejsou dobré ani pro její dosud raketový růst. Začíná se to projevovat už i v číslech.

Index nových zakázek v Číně v říjnu poklesl na 50,5 oproti 51,3 bodům ze září. Zpomalení Číny by při stagnujících ekonomikách Západu znamenalo pro globální růst poslední ránu.

Lagardeová proto apelovala na Čínu, aby svou exportně orientovanou ekonomiku začala více pohánět domácí spotřebou, a posunula se tak na dlouhodobě udržitelnou dráhu růstu. Peking k tomu podle ní musí dovolit rychleji zhodnotit svou měnu. To po Číně už dlouho žádají hlavně USA.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy