Dost bylo protestů, odcházíme! Tata opouští Bengálsko

Ekonomika Ekonomika
5. 10. 2008 9:40
Automobilka Tata vyrobí modely Nano jinde v Indii
Auto Tata Nano bude nejen levné, ale také ekologické, tvrdí prezident indické společnosti.
Auto Tata Nano bude nejen levné, ale také ekologické, tvrdí prezident indické společnosti. | Foto: Reuters

Kalkata - Indickému výrobci nejlevnějsích automobilů světa Ratanu Tatovi došla trpělivost. Po měsících protestů, které vyvolala výstavba automobilky v Západním Bengálsku, se rozhodl výrobu přesunout jinam.

"Nemůžete pracovat v místech, kde po vás hážou bomby a pracovníci jsou neustále zastrašováni," prohlásil předseda Ratan Tata.

Přestože firma do továrny investovala už více než 350 milionů dolarů a přesunutí výroby by mohlo uvedení automobilu Nano na trh zbrzdit, vedení automobilky ustoupit nehodlá. "Odcházíme," hlásí.

Kde se modely automobilů Tata Nano budou vyrábět ale zatím není jasné.

Ještě před měsícem to přitom vypadalo, že se tamní vládě podařilo spory mezi protestanty a opozičními politiky urovnat.

Předsedkyně opoziční strany Mamata Banerjeeová zádala majitele automobilky Ratana Tatu žádala o navrácení 160 hektarů zemědělské půdy původním vlastníkům.

Prototyp vozu Tata Nano, který se v továrně nedaleko Kalkaty bude vyrábět, byl představen začátkem roku na autosalonu v Dillí s tím, že ještě letos se dostane na trh. Stát má pouhých 100 000 rupií (asi 40 tisíc korun).

 

Právě se děje

před 48 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy