Chrysler má za sebou stávku. Trvala šest hodin

Dušan Klimeš
11. 10. 2007 9:20
Po nátlaku se strany dohodly
Stávka zaměstnanců GM
Stávka zaměstnanců GM | Foto: Reuters

Detroit - Před dvěma týdny skončila stávka v General Motors a Amerika má za sebou další přerušení prací v automobilce. Tentokrát šlo o Chrysler.

Poté, co vypršel daný čas, vstoupili zaměstnanci do stávky. Ta ovšem trvala pouhých šest hodin. Odbory a management poté oznámily, že dohoda je na světě.

Platnost původní kolektivní smlouvy byla prodloužena do půlky září. Odbory pracovníků v autoprůmyslu UAW se totiž soustředily na vyřešení sporů v General Motors.

Tu se podařilo dokončit 26. září. Nyní si tak vzaly na mušku Chrysler.

"Při jednání s GM nastavily odbory určitý model, který budou chtít nyní prosazovat," uvedl pro Bloomberg Dan Luria, analytik Michigan Manufacturing Technology Center ještě před začátkem stávky v Chrysleru.

Auto firmy Chrysler
Auto firmy Chrysler | Foto: Chrysler

"Tím, že odmítnou další prodloužení dohody, říkají: ´Nebudeme s vámi zbytečně ztrácet čas´," dodal.

Z USA do Koreje

Podobnou hru si UAW vyzkoušely v General Motors. Po týdnech vyjednávání již odboráři odmítli prodloužení kolektivní smlouvy a většina ze 73 tisíc zaměstnanců šla do stávky.

Odbory měly silnou oporu, zaměstnanci vyšli do ulic s transparenty a se svými požadavky.

Situace v USA: Stávka u GM končí, stačily dva dny nátlaku

Výsledkem byla dohoda po dvou dnech stávky. Zaměstnanci ovšem revoltovali poprvé od roku 1970.

To na druhém konci světa, v Jižní Koreji, na to jdou odbory opačně. Letos to bylo poprvé za deset let, co jednání s managementem neskončilo stávkou.

Situace v Jižní Koreji: Hyundai odvrátila stávku. Poprvé za deset let

Za zvyšování svých platů zaměstnanci nepracují s každoroční pravidelností. Naposledy tomu tak nebylo v roce 1997, kdy země procházela hlubokou krizí.

I doma jsou problémy

S hrozbou stávky se letos vyrovnávala i mladoboleslavská Škoda Auto. Stejně jako všude ve světě i zde jednání trvala několik týdnů.

Situace v Česku: Škoda má dohodu o platech, stávka se ruší

Zatímco firma nabízela růst mezd asi o šest procent, odbory žádaly více než dvacet procent.

Nakonec k "pravé" stávce nedošlo. Zaměstnanci se pouze účastnili kratších informačních schůzek. Došlo tak pouze k omezení výroby, nikoli k úplnému přerušení.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy