Chrysler má za sebou stávku. Trvala šest hodin

Dušan Klimeš
11. 10. 2007 9:20
Po nátlaku se strany dohodly
Stávka zaměstnanců GM
Stávka zaměstnanců GM | Foto: Reuters

Detroit - Před dvěma týdny skončila stávka v General Motors a Amerika má za sebou další přerušení prací v automobilce. Tentokrát šlo o Chrysler.

Poté, co vypršel daný čas, vstoupili zaměstnanci do stávky. Ta ovšem trvala pouhých šest hodin. Odbory a management poté oznámily, že dohoda je na světě.

Platnost původní kolektivní smlouvy byla prodloužena do půlky září. Odbory pracovníků v autoprůmyslu UAW se totiž soustředily na vyřešení sporů v General Motors.

Tu se podařilo dokončit 26. září. Nyní si tak vzaly na mušku Chrysler.

"Při jednání s GM nastavily odbory určitý model, který budou chtít nyní prosazovat," uvedl pro Bloomberg Dan Luria, analytik Michigan Manufacturing Technology Center ještě před začátkem stávky v Chrysleru.

Auto firmy Chrysler
Auto firmy Chrysler | Foto: Chrysler

"Tím, že odmítnou další prodloužení dohody, říkají: ´Nebudeme s vámi zbytečně ztrácet čas´," dodal.

Z USA do Koreje

Podobnou hru si UAW vyzkoušely v General Motors. Po týdnech vyjednávání již odboráři odmítli prodloužení kolektivní smlouvy a většina ze 73 tisíc zaměstnanců šla do stávky.

Odbory měly silnou oporu, zaměstnanci vyšli do ulic s transparenty a se svými požadavky.

Situace v USA: Stávka u GM končí, stačily dva dny nátlaku

Výsledkem byla dohoda po dvou dnech stávky. Zaměstnanci ovšem revoltovali poprvé od roku 1970.

To na druhém konci světa, v Jižní Koreji, na to jdou odbory opačně. Letos to bylo poprvé za deset let, co jednání s managementem neskončilo stávkou.

Situace v Jižní Koreji: Hyundai odvrátila stávku. Poprvé za deset let

Za zvyšování svých platů zaměstnanci nepracují s každoroční pravidelností. Naposledy tomu tak nebylo v roce 1997, kdy země procházela hlubokou krizí.

I doma jsou problémy

S hrozbou stávky se letos vyrovnávala i mladoboleslavská Škoda Auto. Stejně jako všude ve světě i zde jednání trvala několik týdnů.

Situace v Česku: Škoda má dohodu o platech, stávka se ruší

Zatímco firma nabízela růst mezd asi o šest procent, odbory žádaly více než dvacet procent.

Nakonec k "pravé" stávce nedošlo. Zaměstnanci se pouze účastnili kratších informačních schůzek. Došlo tak pouze k omezení výroby, nikoli k úplnému přerušení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy