Česko vytáhlo do boje za eidam. Proti Nizozemcům

Tomáš Fránek
28. 8. 2008 10:45
Do Bruselu míří česká námitka proti označování potravin
Foto: www.igourmet.com

Brno - Česko oficiálně vytáhlo do boje za eidam, nejvíce vyráběný sýr v zemi.

Česko totiž podalo námitky k nizozemské snaze o ochranu označení Holandský Eidam.

A připojilo se tak k zemím, které proti snaze Nizozemců o registraci eidamu protestují také - proti jsou Rakušané, Němci, Slováci, Dánové, Švédové a Finové.

Stížnost do Bruselo poslaly Českomoravský svaz mlékárenský, Potravinářská komora a společnost Madeta jako největší výrobce sýra typu eidam v tuzemsku.

"Vzhledem k tomu, že eidam je se 40 tisíci tunami ročně nejvíce vyráběným sýrem u nás, je ekonomický zájem na zablokování holandské žádosti zřejmý a vzhledem k dlouhodobé tradici výroby eidamu u nás i plně ospravedlnitelný", uvedl europoslanec Jan Březina.

Podle českých mlékařů nemají Nizozemci na ochranu eidamu nárok. "Ve srovnání se sýry typu Eidam vyráběnými v jiných zemích EU totiž není ničím specifický. Suroviny používané k jeho výrobě se dají získat prakticky kdekoliv, nejsou tedy vázané na území Nizozemska, a rovněž technologický postup výroby Eidamu je po celé Evropě totožný", uvedl Březina.

Evropská komise nyní vyzve státy k dohodě, k té má dojít do půl roku. V případě nedohody vynese Evropská komise rozhodnutí, které bude moci být napadeno pouze žalobou k Evropskému soudnímu dvoru.

Čtěte více:
Nizozemsko má zálusk na Eidam. Slovensko protestuje

 

Právě se děje

před 7 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy