Blamáž ČEZu v Albánii. Náplast za 1,5 miliardy nebude

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
22. 1. 2013 17:30
Teď už tam nedáme ani korunu navíc, řekl člen představenstva ČEZ o situaci v Albánii

Praha - Albánskou dceřinou společnost skupiny ČEZ - CEZ Shpërndarje - v úterý ráno převzal státem jmenovaný administrátor Sait Dollapi. Firma den předtím přišla o licenci k obchodování i distribuci, nyní se octla prakticky pod nucenou správou.

ČEZ poprvé za této situace v úterním vydání deníku Insider přiznal větší ztrátu z celé operace, než se dosud odhadovalo.

"Albánie nás bude stát maximálně 205 milionů eur (v přepočtu 5,5 miliardy korun - pozn. red.). Teď už tam nedáme ani korunu navíc, takže by se ztráta neměla prohlubovat," citoval deník Insider Tomáše Pleskače, člena představenstva ČEZu zodpovědného za zahraniční aktivity.

Šéf ČEZu Daniel Beneš před několika dny přitom odhadoval, že polostátní energetický gigant utrpí v Albánii újmu v rozsahu nejvýše čtyř miliard korun. Teď se však, jak píše Insider, změnila situace kolem garance Světové banky.

Z prohlášení premiéra

Nečas pustil Gazelu
Foto: Ludvík Hradilek

"Odebrání licence největšímu českému investorovi v regionu, společnosti ČEZ, albánskými úřady vnímám jako velmi negativní signál pro tradičně velmi dobré a přátelské vztahy obou zemí. Postup albánských úřadů vůči ČEZ je velkým zklamáním."

Petr Nečas, předseda vlády

Český vlastník úplně ztratil kontrolu nad CEZ Shpërndarje, a právě proto se mu vzdálila šance, že část jeho ztrát v Albánii pokryje zmíněná garance. Záruku v celkové výši 60 milionů eur (tj. asi 1,5 miliardy Kč) na pokrytí rizik poskytla Světová banka před čtyřmi lety, když ČEZ tři čtvrtiny v albánské distribuční společnosti kupoval. Potíž je v tom, že podle privatizačních smluv má záruku čerpat právě albánská dcera.

"Pravomoci dnes jmenovaného administrátora CEZ Shpërndarje jsou tak široké, že by záruku musel uplatnit on. Situaci po právní stránce analyzujeme, ale nelze vyloučit, že se ke garanci právě kvůli bleskovému jmenování administrátora nedostaneme," přiznal Insideru Pleskač.

Nečas: ČEZ má mou podporu

Postup albánských úřadů v úterý kritizoval premiér Petr Nečas. Albánie aspiruje na členství v Evropské unii a měla by tak podle Nečase garantovat ochranu zahraničních investic.

"Česká republika nemůže ignorovat přístup k českému investorovi ani v kontextu albánských integračních aspirací. Společnost ČEZ má moji plnou podporu při vymáhání škod, které jí byly postupem albánské strany způsobeny," dodal Nečas. Důsledky z rizikové investice by ale podle něj měla vyvodit i samotná firma.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Jaký bude další postup ČEZu v albánském případu? Analýza a nová zjištění v deníku Insider

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy