Stát vybíral z prodejů nemovitostí vyšší daně, než měl. Vracet bude až stovky milionů korun

Milan Mikulka Sandro Elčić, Milan Mikulka
24. 11. 2017 16:33
Finanční správa potvrdila, že se daň z nabytí nemovitosti vyměřovala od roku 2014 špatně. Reaguje tím na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha - Víc než tři roky se v Česku špatně vypočítávala a tedy i platila jedna z daní - konkrétně daň z nabytí nemovitosti. Její výpočet zpochybnil Nejvyšší správní soud (NSS) hned ve dvou rozsudcích, ze kterých vyplývá, že se do kupní ceny pro účely výpočtu této daně nemá počítat DPH, což bylo do té doby běžnou praxí finanční správy.

"V takovém případě by převodce danil nejen svůj zisk z převodu nemovitosti, ale i částku, kterou inkasoval pro stát a která se fakticky nestala částí jeho majetku," uvádí v rozsudku Nejvyšší správní soud.

NSS se však zabýval pouze případem, že platí daň prodávající. Od ledna 2014 do října 2016 bylo totiž možné si vybrat, jestli daň z nabytí nemovitosti, zpravidla čtyři procenta z kupní ceny, zaplatí kupující, či prodávající. Možnost výběru stanovil na nátlak developerů v roce 2013 Senát, který mohl kvůli rozpuštěné Poslanecké sněmovně historicky poprvé zcela sám přijímat zákony. Nyní už má zaplacení daně na starosti jen kupující.

Finanční správa otočila

Finanční správa konečně vnáší světlo do situace, kdy zaplatil daň kupující. V páteční tiskové zprávě oznámila, že bude postupovat v obou případech stejně.

"Situaci poplatníka nabyvatele bylo nutné podrobit dalšímu rozboru obou rozsudků. Na základě důkladné analýzy se finanční správa přiklonila k závěru, že není důvod, aby soud v budoucnu nerozhodl i v tomto případě obdobně jako u poplatníka převodce," uvedla finanční správa v páteční tiskové zprávě.

Toto opatření se vztahuje na všechny nemovitosti, které byly nabyté po 1  lednu 2014 (zpravidla bývá dnem nabytí den zápisu do katastru nemovitostí) a jejichž prodejce byl plátcem DPH. Každý, kdo podal daňové přiznání z ceny včetně DPH a komu dosud neuplynula lhůta pro stanovení daně (zpravidla 3 roky od podání přiznání), tak může podat dodatečné daňové přiznání, v němž zažádá o přeplatek. Už teď je však jasné, že se do této lhůty nevejdou všichni, kterých se to týká.

"Pokud plátci uplynula prekluzivní lhůta, tak s tím bohužel nelze nic dělat," dodal k tomu Tomáš Hajdušek, daňový poradce obce Střelské Hoštice, který oba spory ohledně vyměřování daně vyvolal.

Berní úředníci po rozsudku Nejvyššího správního soudu hovořili jinak, zejména ministerstvo financí nechtělo část daně vracet jinak než skrze soudní spory. Finanční správa ale nakonec vyšla plátcům vstříc. "V současné době je pouze zřejmé, že se bude po ukončení daňového řízení vracet daň v daném konkrétním případě, o kterém rozhodoval NSS," odpověděla v srpnu vedoucí tiskového oddělení finanční správy Gabriela Štěpanyová. "Závěry Nejvyššího správního soudu u tohoto případu nelze ihned automaticky vztahovat na všechny obdobné případy a předjímat rozhodování soudů v podobných kauzách," dodala.

Vesnice proti státu

Nejvyšší správní soud za svůj rozsudek původně schytal kritiku od daňových expertů - tedy nikoliv za verdikt, ale za to, že se v odůvodnění vůbec nezabýval druhou a častější situací, kdy daň po roce 2014 platil kupující a také je včetně DPH. A tedy zda i současný systém je správný.

Opomenutí druhé varianty vyčítala soudcům i finanční správa. "Nejvyšší správní soud se nezabýval situacemi, kdy poplatníkem daně je nabyvatel, což by sice bylo nad rámec projednávané věci, ale ve vztahu ke správní praxi finanční správy je posouzení této otázky zcela nezbytné," řekl Jiří Fojtík, ředitel sekce metodiky a výkonu daní na finanční správě.

Na začátku byl spor obce Střelské Hoštice s finančním úřadem zhruba o tři tisíce korun. Výsledkem dvouletých soudních pří ale jsou dva průlomové rozsudky Nejvyššího správního soudu. Jimi se otevřela možnost, že stát bude vracet stovkám až tisícům firem, podnikatelů a obcí část zaplacené daně z nabytí nemovitosti. Podle hrubých odhadů by mohlo jít o desítky až stovky milionů korun. Přesnější číslo však neví ani finanční správa.

Když Střelské Hoštice prodávaly zasíťované pozemky, strakoničtí daňoví úředníci od obce nesprávně požadovali zaplacení daně z nabytí nemovitosti, která byla vypočtená z kupní ceny včetně DPH. Obec ji chtěla uhradit jen z částky bez DPH.

"Já to stanovisko vítám, především proto, že ušetří mladým rodinám peníze na dani, aniž by musely vést s finančním úřadem spor," řekl Tomáš Hajdušek. Odhadl také, že se může jednat řádově o více stovek milionů korun přeplatků.

Máme se dobře jako ještě nikdy. Platit daně je normální, říká Pavla Holcová. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 17 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy