Velké spojení antivirů. Český Avast koupí konkurenta AVG za 1,3 miliardy dolarů

Jan Úšela Jan Úšela, hec
Aktualizováno 7. 7. 2016 12:06
Avast i AVG byly původně založeny v České republice. Avast nabídne AVG 25 dolarů na akcii. Těžiště vývojových center obou firem zůstane podle Avastu i nadále v Praze a Brně. Nejdůležitějším odbytištěm pro obě firmy jsou ale Spojené státy americké, což má být zachováno i po spojení obou společností.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Česká antivirová společnost Avast Software kupuje AVG Technologies NV. Za svého konkurenta dá 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard korun).

Avast nabídne nizozemskému AVG 25 dolarů na akcii, uvedly firmy ve čtvrtečním prohlášení. To je o 33 procent více, než jakou měly akcie hodnotu při středečním skončení obchodování na newyorské burze, uvedl server Bloomberg.

O spojení obou firem se spekulovalo už zhruba rok. Prodeji AVG nasvědčoval třeba odchod části členů jejího středního vedení z firmy. 

Podle lednového vyjádření šéfa dozorčí rady Avastu Johna Schwarze má dnes jeho firma hodnotu vyšší než dvě miliardy dolarů (48,6 miliardy korun) a sama by se na burzu mohla vydat v roce 2017. "Můžeme udělat IPO klidně dnes − jsme velmi ziskoví, dobře řízení a máme všechny systémy a procesy, které jsou třeba k tomu, abychom se mohli stát veřejně obchodovanou společností," řekl Schwarz. "Otázka ale také je, zda je připravený trh, zda je dostatečně otevřený takové nabídce. Rok 2015 na to nepochybně nebyl dobrý a rok 2016 také nezačal příliš dobře."

"Díky této akvizici Avast získá potřebnou škálu na to, aby se stal obávaným soupeřem největších firem v oboru," píše Avast v tiskové zprávě. Těžiště vývojových center obou firem zůstane prý i nadále v Praze a Brně. "Naproti tomu, nejdůležitějším odbytištěm pro obě firmy jsou Spojené státy americké, a tak tomu zůstane i po jejich spojení," uvádí Avast.

Kombinovaný počet uživatelů produktů Avast a AVG globálně přesahuje číslo 400 milionů.

Požehnat spojení musí akcionáři

Transakce byla jednomyslně schválena správní a dozorčí radou společnosti Avast. Správní a dozorčí rada AVG tuto transakci schválila a doporučí její akceptování akcionářům.

"Naše odvětví zažívá velké změny a tato akvizice nám poskytne šíři a záběr zůstat na špici, jak už pro stávající zákazníky, tak i pro nové," řekl Vince Steckler, generální ředitel Avast Software. "Pro českou firmu jako Avast je být preferovaným produktem pro takové množství uživatelů obrovským úspěchem a velmi si vážíme důvěry, kterou zákazníci do našich produktů a služeb vkládají. Kombinací těchto dvou skvělých technologických firem – které mimochodem po dlouhou dobu sdílejí stejné hodnoty a podobnou firemní kulturu – nám dává unikátní možnost chopit se nových příležitostí, a otevřít tak novou kapitolu našeho růstu."

"Je nám potěšením stát se součástí Avastu, který měl, jako společnost nekotovaná na burze, vždy schopnost zaměřovat se na dlouhodobé, strategické cíle v oblastech zabezpečení pro firmy i koncové uživatele," prohlásil Gary Kovacs, generální ředitel AVG. "Velikost nové společnosti jí umožní více investovat do rostoucích trhů, a to i v kontextu připojování stále více zařízení k internetu a s tím souvisejícím rostoucím množstvím hrozeb v éře internetu věcí (IoT)."

Tržní kapitalizace AVG podle Reuters dosáhla 954,37 milionu dolarů (23,2 miliardy korun). Za letošní rok akcie AVG ztratily 2,994 procenta, zatímco index S&P 500 získal 5,5 procenta.

AVG zároveň oznámilo předběžné výsledky za druhý kvartál letošního roku. Odhadované tržby dosáhly 104 až 106 milionů dolarů. V prvním čtvrtletí to bylo 107,9 milionu dolarů.

Loni firma za celý rok utržila 428,3 milionu dolarů, čistý zisk měla 47 milionů dolarů.

Firmy z Česka

Společnost Avast Software je česká technologická společnost, která byla založena roku 1988 v Praze. Mezi její nejznámější produkty patří Avast Antivirus. Po celém světě má více než 230 milionů uživatelů. Nabídku na odkoupení AVG podle serveru Bloomberg plánovala společnost už v roce 2012, nakonec od ní ale kvůli podmínkám na trhu odstoupila.

AVG Technologies byla založena roku 1991 českými inženýry Janem Gritzbachem a Tomášem Hoferem. Dnes má obchodní zastoupení po celé Evropě s hlavním sídlem v Amsterdamu. Působí také v Izraeli, Brazílii, Kanadě i Spojených státech, kde je vypsána na newyorské burze.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy